Yapımı büyük bir hızla devam eden 3. Havalimanı, yurtdışı basınında da kendine geniş bir yer buluyor. Son olarak Almanya’nın önemli haber dergilerinden Der Spiegel, 24 saat çalışmaların sürdüğü 3. Havalimanı inşaatıyla ilgili bir haber yayımladı. Haberde mega projenin geldiği noktaya dikkat çekildi.
LUFTHANSA İLE REKABETE DİKKAT ÇEKTİLER: İLK ETAPTA 90 MİLYON YOLCU
Türkiye’nin bayrak taşıyıcı markası Türk Hava Yolları'yla (THY) Lufthansa arasında yaşanan rekabeti de öne çıkaran Alman dergisi, mega projede 90 milyon yolcuya hizmet verileceğinin altını çizdi. Şubat 2018’de ilk uçağın inmesi planlanan havaalanının Türk Hava Yolları’nın yeni çıkış noktası olacağına dikkat çekilen haberde, 29 Ekim 2018’de resmi törenin yapılacağı bilgisine yer verildi.
30 BİN ÇALIŞAN, 3 BİN MAKİNE
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan da, daha önce yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı: “30 binin üzerinde çalışanımız var. 3 binin üzerinde makineler çalışıyor. 29 Ekim 2018 tarihinde birinci fazı olan kısmını açmak ve uçuşları oradan yapmak istiyoruz. Atatürk Havalimanı ile 3. Havalimanı uçuşları ortak. Atatürk Havalimanı daha sonra sadece daha küçük uçaklara hizmet verecek.”
THY RAKİPLERİNE FARK ATACAK, İLK UÇAK 4 AY İÇİNDE İNECEK
Geçtiğimiz günlerde 3. Havalimanı inşaatının yüzde 68’inin tamamlandığını açıklayan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan “Proje inşaatında yüzde 68’lik gerçekleşme sağlandı. Havalimanına, Şubat 2018’e kalmadan ilk uçağı indireceğiz. Resmi açılışı, 29 Ekim 2018’de olacak" açıklamasında bulunmuştu.