Havalimanlarında yolcu beraberinde taşınan elektronik eşyalara yönelik uygulanan yasaklar, hem genişletiliyor hem de kalıcı hale getiriliyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından hazırlanan ve üye ülkelere gönderilen rapora göre gelecek yıldan itibaren tüm havalimanlarında CT (Computer Tomografi) tabanlı x-ray cihazı (elektronik arama aygıtı), konulması zorunlu hale getirilecek. İç ve dış hatlardaki terminallere yerleştirilecek 1 milyon 200 bin dolar değerindeki bu cihazlarla, yolcular uçağa binmeden önceki son denetim noktasındaki güvenliğin en üst düzeye çıkarılması hedefleniyor.
Havalimanlarına yönelik güvenlik tehdidi nedeniyle konvansiyonel x-ray cihazlarından akıllı tek açılı x-ray cihazlarına geçiş yapılmıştı. Ancak güvenlik uygulamaları daha da artırılan havalimanlarında şuanda ise uçak öncesi son kontrol noktalarında çift açılı x-ray cihazları kullanıyor. AB Komisyonu, bu cihazların da tüm havalimanlarına konulması için ülkelere 2020’ye kadar süre tanımıştı.


CİHAZLAR ABD’DEN ALINACAK!
AB Komisyonu, ABD’den alınacak CT tabanlı x-ray cihazları için önce tavsiye kararı yayınlayacak İstenen cihazları 2018’de almayan ülkelere ise başta laptop gibi elektronik eşyaların uçak içine alınması yasaklanacak. Halen kullanılan güvenlik cihazlarıyla, elektronik eşyalara yerleştirilen bomba düzeneklerinin yüzde 100 tespit edilemediği ifade ediliyor. AB Komisyonu da, işte bu yüzden uçağa alınacak eşyalardaki güvenlik tehdidin tamamen ortadan kaldırılmasını istiyor.
LAPTOP YASAĞI UYGULANMIŞTI
İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bir süre önce elektronik cihazların uçak kabinine alınmasına yasak getirilmişti. ABD ve İngiltere uçuşlarında, cep telefonu dışındaki elektronik cihazların kabinde taşınmasının yasaklamasının ardından yeni güvenlik tedbirleri uygulandı. 30 Haziran’dan itibaren de, Atatürk Havalimanı’nda sıvı ve tabaka patlayıcıları tespit etme özelliğine sahip ‘ClearScan’ cihazı deneme amaçlı kullanılmaya başlandı. Yasak, istenen eksikliklerin tamamlanmasıyla 102 gün sonra ilk olarak ABD uçuşlarında kaldırıldı.
Yolcular, 5 Temmuz’da kalkan yasağın ardından New York’a gerçekleşen seyahat öncesi özel güvenlik bölümünden pasaport ve adres bilgilerinin kaydını yaptırdı. Yolcuların yanlarına aldığı elektronik cihaz ve diğer eşyaları ise iz dedektöründen geçirilerek uçağa alındı.
10 HAVALİMANINDA YASAK GELDİ!
ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı doğrultusunda, ABD’ye doğrudan sefer düzenleyen 8 ülkedeki 10 havalimanındaki uçuşlar için tepki çeken karar alınmıştı. Uygulamayla yolcuların, cep telefonundan büyük elektronik cihazlarla uçağa binmesine yasak getirilmişti. Türkiye’nin yanı sıra Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Amman (Ürdün), Cidde, Riyad (Suudi Arabistan), Doha (Katar), Kahire (Mısır), Kazablanka (Fas) ve Kuveyt (Kuveyt) yasak kapsamına alındı. Yasak ilk olarak Abu Dabi de, ikinci olarak da Türkiye’de kaldırıldı.