Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, havalimanlarının ciddi siber tehdidi altında bulunduğuna dikkat çekerek, sivil havacılık örgütlerinden bu konuda etkin mücadele başlatmasını istedi.
AB Komisyonu’ndan, sınır kontrolleri de dahil havalimanı faaliyetlerini durdurmaya yönelik siber tehditlerde ciddi artış yaşandığı uyarısı geldi. Komisyon, bu yüzden uluslararası sivil havacılık örgütlerinin, gündemlerine ‘Siber Suçlarla Mücadele’ başlığı açması için 20 Ekim’de talep götürdü. Komisyonun en ilginç talebi de hiç kuşkusuz, ‘bu işi yapanların ikna edilerek mücadele safında çalıştırılması’ oldu.
Daha önce Belçika’daki havalimanlarına yönelik yaşanan en ciddi siber saldırılardan birinin 2016’da Türkiye’de gerçekleştiği belirtiliyor. Bu arada geçen Mayıs’ta, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 74 ülkeye yönelik siber saldırı düzenlenmişti. Olayla ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişlim Kurumu’ndan (BTK) yapılan açıklamada, Dünya çapında etki eden zararlı yazılım siber saldırının, az da olsa Türkiye’yi de etkisi altına aldığı belirtilirken, yaşanan sıkıntıların fidye yazılımı bulaşması ve yayılmasından kaynaklandığı ifade edilmişti. Açıklanan son siber saldırı ise Ukrayna ve Rusya’da 28 Haziran’da yaşandı. Ukrayna’da kitlesel bir virüs saldırısı sonucu bankalar, basın kuruluşları ve bazı kamu hizmetlerine ait internet siteleri çalışmaz hale geldi. Rusya’nın en büyük petrol şirketi Rosneft’in de internet sitesinin hacklendiği açıklandı. Havalimanları da bu saldırılardan ciddi şekilde etkilendi.
3. HAVALİMANI’NDA MERKEZ KURULACAK
Teknoloji Platformları ‘Siber Güvenlik 4.0 ve Felaket Yönetimi Teknoloji Platformları’nın geçen Nisan’da düzenlediği konferansta, ‘Milli Güvenlik için siber güvenlik sistemleri ve siber tehditlere karşı alınacak önlemler’ masaya yatırılmıştı. Konferansta konuşan İGA İstanbul Yeni Havalimanı Bilgi İşlem Direktörü/CIO’su Ersin İnankul, havalimanına gelecek siber tehditleri önlemek amacıyla merkez kuracaklarını açıklamışı.
İÇ TEHDİT DE ÖNLENECEK!
Ersin İnankul konferanstaki sunumunda, iç ve dıştan gelebilecek tüm siber tehditleri tespit edip önlemek amacıyla Türk mühendislerden oluşan 13 uzmanın görev yapacağı bir merkez kuracaklarını söyledi. Siber güvenlik önlemleri için kullanım kılavuzu gibi dokümantasyon hazırladıklarını anlatan İnankul, gelen tehditlere bu dokümantasyonla müdahale edileceğini dile getirdi. İnankul, personellerin yanlışlıkla açtığı bir e-mail ya da birbirlerine yanlışlıkla gönderdikleri bir dosyanın da çok büyük tehdit anlamına gelebileceğine işaret ederek, “Bunu önlemek için de içerideki personelimizi ve diğer bütün kullanıcılarımızın güvenliği için gerekli yatırımları yapıyor olacağız. İlgili milli yazılımların hepsini inceliyoruz. Milli yazılımlarımızın burada çoğunu kullanıyor olacağız. Personelimizin kullandığı bilgisayarların da güvenlik olarak 7/24 izlenmesini sağlayacağız. Ve bu şekilde iç tehditleri de önlemiş olacağız” diye konuştu.
İSTİHBARİ GÜVENLİK SERVİLERİYLE ÇALIŞILACAK!
Ersin İnankul, sadece havalimanlarına özel yazılmış kötü niyetli yazılımların son yıllarda artık dünyada da revaçta olduğunu söyledi. Bunları önlemek için de hem Türkiye’de hem de yurt dışındaki tüm istihbari siber güvenlik servisleriyle çalışıp entegre olacaklarını dile getiren İnankul, “Böylece, 7/24 bir havalimanı için oluşturulmuş özel bir yazılımın anında bilgisinin havalimanımıza gelmesini sağlayacağız. Bu siber güvenlik işlerinde dakikalar çok önemlidir. O yüzden 7/24 çalışmak çok önemlidir ve bunu bir merkezden yönetmek çok önemlidir. Biz bunlara dikkat edeceğiz.” dedi.
 Ersin İnankul ayrıca Türkiye’nin son 5-6 yılda özellikle siber güvenlik konusunda çok büyük adımlar attığını ifade ederek, “Türkiye çok büyük milli yazılımların temellerini attı. Özellikle büyük entegratör firmalarımızın geliştirdiği yüzde 100 milli uygulamalar var.” diye konuştu.