‘Maaş ve seyahat’ cazibesi nedeniyle en çok tercih edilen mesleklerden kabin memurluğu (hostes), gençleri oldukça zorluyor. Hostesler, yoğun iş temposu nedeniyle, ‘zoraki gülümseyerek’ görevini kusursuz yapmaya çalışıyor.
En gözde meslekler arasında gösterilen kabin memurluğu, gençlerin tercihlerinde yine üst sıralardaki yerini koruyor. Bu yüzden olsa gerek işe alımlarda binlerce müracaat yapılıyor. Ancak bu zorlu mesleğin dışarıdan görüldüğü gibi çok da cazip olmadığını söylemek gerekir. İşe girenlerin pek çoğu özellikle yoğun çalışma temposu ve buna bağlı çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle birkaç yıl sonra ayrılmak için fırsat kolluyor. Ayrıca Türk Hava Yolları (THY) dışında diğer havayollarındaki düşük maaşın yanı sıra genel olarak düzensiz çalışma temposu da gençleri bezdiriyor ve kısa sürede işten soğumasına yol açıyor. Neden mi? Çünkü sayıları 13 bini aşan bu genç kabin memurlarından, asli görevi olan uçuş emniyetini sağlanmasının yanı sıra yorulmadan ve bıkkınlık göstermeden uçakta kusursuz yemek servisi yapması ve yolculara konforlu seyahat sunması isteniyor. Yolculara bunu hissettirmemeye çalışan kabin memurları ise her şeye rağmen ‘zoraki gülümsemeyle’ görevini kusursuz yapmaya çalışıyor.
İNGİLİZCEYİ ÇOK İYİ BİLMEK ŞART
Kabin memuru olabilmek için en az 18 yaşında olmak ve orta seviyede (tercihen ileri derecede İngilizce ve ek bir yabancı dil daha) dil bilmek gerekiyor. Boy ve kilo oranlarında da sorun olmadığı taktirde özel havayollarında veya THY’de kabin memuru olabilme ihtimaliniz artıyor. Ancak müracaatlar yoğun olduğundan, İngilizce dil seviyenizin yüksek olması hatta ikinci bir dil bilmeniz işe girme şansınızı yükseltiyor. İşe giremeyenler ise o kadar da üzülmüyor. Çünkü havayollarının yeni uçak alımları ve en önemlisi de işten ayrılan kabin memurlarından oluşan kadro açığının kapatılması için sık sık iş alımları yapılıyor. O kadar çok ihtiyaç oluyor ki, 40 yaşın üstünde dahi tecrübeli kabin memuru iş ilanları veriliyor. Ayrıca özel havayolu şirketlerinde düşük maaşla çalışanlar da, kısa süre sonra daha iyi sosyal şartlar sunan THY’ye geçebilmek için ilanları yakından takibe başlıyor.
HOSTESLERDEN ÇOK ŞEY İSTENİYOR!
Havayolu şirketlerinin Kabin Hizmetleri’nden sorumlu yetkilileri, kabin memurluğunun, her dönemde çok cazip bir meslek olarak gösterildiğini ancak sektörün gelişmesiyle de kabin memurlarının görev ve yükümlülüklerinin arttığını söylüyor. Hosteslerin, misafirlerin güvenli ve huzurlu şekilde seyahat edebilmesini sağlamakla görevli olduğunu anlatan yetkililer, uçucu personelin ayrıca bireysel gelişimine önem vermesi, duygusal zekâsını kullanabilmesi, ekip çalışmasına uyum sağlayabilmesi, kriz anında duygularını ve çevresini kontrol edebilme yeteneğine sahip olmasının beklendiğini dile getiriyor. Yetkililer, “Kabin memurlarının önce kendileriyle sonra insanlarla barışık, hareketli, enerjik, vücut direnci yüksek, yoğun uçuş temposuna ayak uydurabilecek yapıda olmaları ve profesyonel düşünebilmeleri gerekiyor. Çünkü duygusal zekâsı ve hayat enerjisi yüksek kişilerin ‘hizmet sektöründe’ de başarılarının yüksek olduğu bir gerçek. Kabin memurluğu da hizmet ve yönetimi bir arada bulunduran bir meslek. Bu yüzden başarılı olabilmek için profesyonel davranış biçimini (hizmetin gerekliliklerini yerine getirmek) seçmek gerekiyor.
ZORLU EĞİTİMDEN GEÇİYORLAR!
Gençlerin hayallerini süsleyen kabin memurluğu mesleği, yoğun eğitim programlarıyla da dikkat çekiyor. Kabin memuru sertifikası alabilmek için çok disiplinli bir eğitim sürecinden geçen gençler, uçuş görevleri süresince de teorik ve pratik eğitime devam ediyor. Bu eğitimi alanlar, teorik derslerin ardından kabin simülatöründe pratik eğitim görüyor. Hostes adaylarına simülatörde ise uçakta çıkan yangına müdahale, kazada yolcu tahliyesi ve ilk yardım gibi konularda uygulamalı eğitim sunuluyor.
DEZAVANTAJI DA ÇOK
Kabin memurluğunun pek çok avantajının yanı sıra dezavantajı da bulunuyor. Uçuşlarla ülkeleri, kültürleri ve ilginç karakterdeki insanları tanıma fırsatı yakalıyorsunuz. İnsan ilişkilerini ve empati yeteneğini geliştiren bu meslek, zorluklarla daha kolay başa çıkmayı, pratik düşünmeyi sağlarken, insanları daha iyi tanıma imkanı sunuyor ve gözlem yeteneğini de artırıyor. Bu kazanımları mesleğin avantajları arasında sayabiliriz. Oldukça yorucu kabin memurluğunun, yoğun iş temposu nedeniyle sosyal hayatı olumsuz etkilemesini ise ciddi dezavantaj olarak gösterilebiliriz. Ayrıca basınçlı ortamda çalışırken, radyasyona da maruz kalıyorsunuz. Uçuşlarınızdaki saat farkı nedeniyle gittiğiniz ülkelerdeki beslenme düzeniniz de bozuluyor. Ağır kaldırmaktan bel fıtığı olma, ayakta durmaya bağlı çeşitli hasatlıklara yakalanma ve Afrika seyahatlerinde ölümcül virüs kapma riskiniz de oldukça yüksek.