Türk HavaYolları İcra Komitesi ve Yönetim Kurulu Başkanı M. İlkerAycı, Aydın Çıldır Havalimanı’nda 2012 yılından itibaren faaliyet gösterenTürkHavaYolları UçuşAkademisi’ne (Turkish Airlines Flight Academy/ TAFA) ilk ziyaretini gerçekleştirdi.


Türk HavaYolları havacılık ve uçuş eğitimi tecrübesinden güç alarak uluslararası kalite ve emniyet standartlarında pilotaj eğitimi ve destek hizmetlerini TürkHavaYolları ve diğer havayollarına sunmak ve seçkin havayolu pilotları yetiştirmek amacıyla kurulan akademide 33 UçuşÖğretmeni, 2 TeorikDersÖğretmeni, 19 İdari Personel, 43 Teknik A.Ş. Personeli görev yapıyor.


TürkHava Yolları Uçuş Akademisi’ni gezen ve bilgi alan İlkerAycı; öğretmen, öğrenci ve personelle gerçekleştirdiği sohbette “Eğer biz dünyanın en iyi uçağını alıp getiriyorsak, dünyanın en iyi tedariğini yapıyorsak ve şu anda da dünyanın en büyük havalimanını inşa ediyorsak, TürkHavaYollarıda Avrupa’nın en büyük havayolu ünvanını haketmiş, dünyada da en iyileri arasında parmakla gösterilen bir havayolu şirketi ise o zaman bu itibara layık bir uçuş emniyeti sağlamakla da mükellefiz.Kokpitimde benim en iyiler arasında olmak mecburiyetindedir” dedi.


İlker Aycı ziyaret çerçevesindeTürk Hava Yollar ıUçuş Akademisi Müdürü Kaptan Pilot Yusuf Tuzcu eğitmenliğinde eğitim uçuşu da gerçekleştirdi.
Rakamlarla TAFA
6 Derslik, 3 Simülator, 1435x30 metre pist    
UçakFilosu
Cessna -  172S NAVIII            13 Adet
Diamond DA – 40            6 Adet
Diamond DA – 42            8 Adet
Toplam 27 (19 tek motor – 8 çok motor)
UçakbakımlarıTHY Teknik A.Ş. Aydın Bakım Müdürlüğütarafındanyapılmaktadır.