İstanbul, 9/11/2017- 9 Kasım 2017 tarihinde iki yeni nesil haberleşme uydusu için Türksat ile Airbus Defence and Space arasında sözleşme imzalandı.
Airbus Uzay Sistemleri Başkanı Nicolas Chamussy, şunları söyledi:
“Türksat’ı, filosunun en güçlü uyduları için yeni Eurostar müşterisi olarak aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu büyüklük ve kapasitedeki uydular için tam elektrikli itki (propulsiyon) teknolojisini piyasaya ilk sunan bizdik ve bu teknolojiyle Türksat uzay aracının en uygun maliyetle fırlatılmasını sağlayacağız.”
Türkiye, Ortadoğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Afrika’yı kuşatan kapsama alanıyla Türksat 5A, 31° Doğu boylamında Ku-Bandına sahip bir yayın uydusudur. Uydunun nominal fırlatma ağırlığı 3.500 kg ve elektrik gücü 12 kW’tır. Türksat 5A uydusunun, 2020’de uzaydaki yörüngesine yerleşerek teslim edilmesi planlanmaktadır.
42° Doğu boylamında faaliyete gösterecek olan Türksat 5B, Ku ve Ka bantlarında çalışacak geniş bant uydusudur. HTS (Yüksek Verimli Uydu) kapasitesiyle, Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’nın büyük bir bölümünü içine alan geniş bir kapsama alanına uydu, 73 beam aracılığıyla 50 Gbps’den fazla kapasite sağlayacaktır. Uydunun nominal fırlatma ağırlığı 4.500 kg ve elektrik gücü 15 kW olacaktır. 2021'de uzaydaki yörüngesine yerleşerek teslim edilmesi planlanmaktadır.
Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uyduları, Airbus’ın son derece güvenli Eurostar E3000 platformuna ait yörünge yükseltme ve istasyon sabitleme için elektrik itiş gücü kullanan Elektrikli Yörünge Yükseltme (EOR) sisteminin en son sürümüne sahiptir.
Söz konusu uydular, Türk mühendislerinin değerli katkılarıyla, Airbus tarafından İngiltere ve Fransa’daki tesislerinde inşa edilecektir. Her iki uydunun hizmet süresi 15 yıldan fazla olacak şekilde planlanmaktadır.
Sipariş edilen 57. ve 58. Eurostar E3000 modeli olan Türksat 5A ve Türksat 5B, kapsülden ayrılıp yer sabit yörüngeye (geostationary) yerleşene kadar şimdiye dek uzayda en hızlı elektrik yörüngesini tamamlayan Eurostar E3000e sürümünün 7. ve 8. uydularıdır.
Türksat hakkında:
Türksat A.Ş., uydular üzerinden haberleşme hizmetlerini gerçekleştiren önde gelen uydu operatörlerinden biridir. Ulusal egemenlik kapsamındaki uydu yörünge pozisyonlarının işletme yetkisine sahip olan Türksat, sahip olduğu kablo platformu üzerinden de yurtiçi abonelerine kablo TV ve Internet hizmeti verir.
Airbus Hakkında:
Airbus, havacılık, uzay ve ilgili servislerde küresel bir liderdir. 2016 yılında, yaklaşık 134,000 kişiye istihdam sağlamış, 67 milyar Avro gelir elde etmiştir. Airbus, 100 ile 600 ve üzeri koltuk kapasitesine sahip en geniş ürün yelpazesini sunmaktadır. Airbus, aynı zamanda tanker, savaş, ulaştırma ve görev uçakları sunan Avrupa'nın bir numaralı uzay girişimi, dünyanın ikinci en büyük uzay şirketidir. Helikopter sektöründe, dünya çapında en verimli sivil ve askeri helikopter çözümlerini sunmaktadır.