İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki 557 özel güvenlik görevlisi, sertifikasyon sınavına girdi.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM), havalimanlarındaki güvenlik kontrol noktalarında görevli ‘Tarayıcı Personellere’ yönelik Sertifikasyon Sınavı (TPSS) devam ediyor. Kurumun, Atatürk Havalimanı’nda bu hafta günde 5-6 ayrı oturumda düzenlediği sınavlara 557 güvenlik personeli katıldı.
Tarayıcı Personel; havalimanlarında güvenlik kontrol noktalarında, yolcu ve personel ile yanlarındaki eşyaları; kapı tipi, el tipi metal detektör vb. cihazlarla tarama yapan, x-ray operatörlüğü, elle bagaj arama, uçak altı bagaj, kargo, hava aracı ve havaalanı tedarikleri taraması hizmetlerinde, tarayıcı (x-ray) güvenlik hizmeti veren ve SHGM tarafından sertifikalandırılan personele deniyor.
Havalimanlarında güvenlik kontrol noktalarında görev yapan tarayıcı (x-ray) cihazı başında görevli güvenlik personeli; patlayıcı, delici ve kesici maddeler ile uyuşturucu gibi yasak araç-gereç ve maddelerin tespitinde önemli rol oynuyor.
Son derece önemli bir görev üstlenen bu personeller, havalimanlarına ve asıl önemlisi de, uçağa sokulmak istenen tehlikeli ve uçuş emniyetini tehlikeye düşürecek maddelerin girişinin engellenmesinde çok önemli görev üstleniyor. Ayrıca bu personeller, şirketlerinin düzenli eğitimler ve gerçekleştirdiği sınavlarla kendilerini sürekli yeniliyor.