Fiziksel ve ruhsal yönden sorunsuz bir şekilde seyahat etmek istiyorsanız uçakta egzersiz yapmayı sakın unutmayın.
Uçakla seyahat, bilet fiyatlarının ucuzlamasıyla en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri haline geldi. Neden olmasın ki, özellikle otobüsle aynı fiyata gideceğiniz yere daha hızlı ve konforlu şekilde ulaşabiliyorsunuz. Ancak uçak seyahatlerinde de, yolcuların canını sıkan konular oldukça fazla. Uçağa binmeden havalimanında yaşadığınız sıkıntıları (yoğun güvenlik uygulamaları, uzun kuyruklar, sorunlu yolcular, pahalı ürünler) aştıktan sonra uçakta da, yolculuğu çileye dönüştüren birçok olayla karşılaşabiliyorsunuz. Örneğin uçaktaki eğlence sistemlerinin arızalı olması, ikramların kalitesizliği veya beğenmediğiniz yiyeceklerin servis edilmesi, yakınızda oturan kişilerin verdiği rahatsızlık gibi bazı olaylar da, seyahatinizi kabusa dönüştürebiliyor.
YA KORİDORDA GEZİN YA DA EGZERSİZ YAPIN
Her şeye rağmen gökyüzünde büyük stres yaşatan olayların birçoğunu uçaktan indikten sonra unuturuz. Hatta horlayan yolcular, kavga eden eşler ve yaramaz çocukların davranışlarını daha sonra gülerek anlatırız. Ne var ki, dar koltuklarda uzun süreli seyahat edenler ise yaşadıkları çileyi kolay kolay unutamaz. Çünkü bu kişiler, her anlattığında aynı sıkıntıları yaşıyor gibi hissetmekle kalmaz, sağlıksız uçuşun etkilerini uzun süre üzerinden atamaz. Bu yüzden sağlıklı bir uçuş için yolcuların uçuş esnasında yerinden kalkarak koridorda yürümeleri ve koltukta otururken de mutlaka ‘egzersiz yapmaları’ gerekmektedir.
UÇAKTA GÖSTERİLİYORDU
 Aynı pozisyonda uzun süre oturmak, vücutta kan pıhtılaşmasına neden olmaktadır. Uzmanlar da, uçakta basit ama çok önemli hareketler sayesinde kişinin kendisini zinde hissedeceğini söylüyor. Özellikle koltukta otururken baş, omuz, el, ayak ve dizlerle yapılacak bazı hareketler, kanın vücutta dolaşımını kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden sağlıklı bir uçuş için uzmanlar tarafından belirlenen egzersiz hareketleri, başta yabancı havayolu şirketleri olmak üzere THY ve özel havayolu şirketleri tarafından uçak içi magazin dergileri ve eğlence sistemlerinde fotoğraf ve animasyonlar eşliğinde uygulamalı şekilde anlatıldı. Hatta Sağlık Bakanlığı’nın ‘Yaşamın Her Alanında Fiziksel Aktivite Kampanyası’ çerçevesinde hazırlattığı ‘Yolculukta Egzersiz CD’leri’, uçak, tren ve şehirlerarası otobüslerde yayınlandı.
İşte size uçuş sırasında yapabileceğiniz bazı egzersiz hareketleri:
Bilekleri rahatlatın: Sol elinizle, sağ bileğiniz ile dirseğiniz arasında bir yeri kavrayın ve sağ bileğinizi birkaç kez dışa doğru çevirin. Diğer elinizle tekrar edin.
Ayak daireleri: Ayağınızı kaldırın ve ayak parmaklarınızı daire şeklinde hareket ettirin. Ayak çevirme yönünüzü her defasında değiştirin.
Ayak kaldırma: Topuklarınızı yerde tutarak, ayak parmaklarınızı olabildiğince yukarı kaldırın. Daha sonra parmaklarınızı yerde tutarak topuklarınızı kaldırın.
Diz kaldırma: Dizinizi bükülü tutarak bacağınızı kaldırın ve aynı zamanda uyluk kaslarınızı gerin.
Kol esnetme: Ellerinizi birleştirip kollarınızı öne doğru uzatın ve gerin. Birkaç saniye bekleyip, hareketi tekrarlayın.
Dizleri göğüse çekme: Hafifçe önce eğilin. Ellerinizi dizinizin etrafında birleştirin ve dizlerinizi göğsünüze doğru çekin. Birkaç saniye bu şekilde tutun, daha sonra bırakın.
Eğilme: İki ayağınızı da yere basın ve karnınızı içinize çekin. Yavaşça öne doğru eğilin ve parmaklarınızı kaval kemiğinizden bileklerinize doğru yürütün. Biraz bu şekilde tutun ve daha sonra yavaşça doğrulun.
Üst beden esnetme: İki kolunuzu da başınızın üzerine kaldırarak esnetin ve sol kolunuzu yavaşça sağ omuzunuza doğru çekin. Biraz bu şekilde tutun ve sonra diğer kolunuza aynı işlemi uygulayın.
Boyun döndürme: Gevşeyip omuzlarınızı rahat bırakın ve başınızı sağ omuzunuza doğru eğin. Boynunuzu sağdan sola doğru yuvarlayarak birkaç kez tekrarlayın.
Omuz çevirme: Omuzlarınızı yukarı aşağ indirip kaldırın ve yavaşça önce birini sonra diğerini öne, aşağı ve geriye doğru yuvarlayın.
Omuz esnetme: Sağ elinizle sol dirseğinizi tutun ve sol kolunuzu yavaşça sağ omuzunuza doğru çekin. 15 birkaç saniye tutun ve diğer kolunuza aynısını uygulayın.
Arkadakine bakın: Sol elinizi koltuğun sağ koluna koyun ve kalçanızı sabit tutarak, arkada duran birine bakar gibi sağa dönün. Sağda, sağ elinizi boynunuzun alt kısmına koyup sola doğru eğilin ve omuzlarınız ile kaburganızı gerin.
Ayaklarınızı uzatın: Eğer önünüzde yeterince diz aralığı varsa, ayaklarınızı yere düz basın, kalçanızı sabit tutarak bacaklarınızı ileri uzatın. Sağda, bacaklarınızı ayrı tutarak; ellerinizi kalçanızın altına koyun ve sırtınızı gererek bacaklarınızı ileri uzatın.