Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, yolcu ve kargo taşımacılığında Ekim ayında da uçuşa geçtiklerini belirterek, “THY yüksekten uçuyor.” dedi.
2017’nin üçüncü çeyreğinde 939 milyon ABD Doları Esas Faaliyet Kârı ile tarihinin en yüksek 3. çeyrek kârını açıklayan THY, Ekim ayında da yükselişini sürdürdü. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, resmi twitter hesabından yaptığı açıklama ile Ekim ayında da yüksekten uçtuklarını ifade ederek, “Yolcu artışımız yüzde 12,7 ile çift haneli. Kargo’da yüzde 21,7 artışı yakaladık. Türkiye büyüyor. THY yüksekten uçuyor." şeklinde açıklamalarda bulundu.
THY, yıl başından itibaren uyguladığı mali disiplin ve dinamik talep yönetimi uygulamaları ile 2017 yılının üçüncü çeyreğinde 939 milyon ABD Doları, dokuz aylık döneminde ise 956 milyon ABD Doları Esas Faaliyet Kârı gerçekleştirerek, tarihinin en yüksek kârına ulaşmıştı. Başarılı geçen üçüncü çeyrekte hem yolcu hem de kargo gelirleri 2016 yılının aynı dönemine göre güçlü artış gösterdi. Toplam gelirler yüzde 23 oranında artış ile 3,6 milyar ABD Dolara, yılın dokuz aylık döneminde elde edilen toplam gelir ise yüzde 8 oranında artış ile 8,2 milyar ABD Dolarına ulaştı.
Dünya hava kargo pazarındaki payını artırmaya devam eden Turkish Cargo da, yıl başında dünya genelinde 55 noktaya ulaşırken, bu sayıyı Eylül sonu itibariyle 72 noktaya çıkardı. Açtığı hatlarla Asya’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Latin Amerika’ya uzanan geniş bir koridor oluşturan Turkish Cargo, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artışla 294 bin ton kargo taşıdı. Şirket bu dönemde kargo gelirlerini yüzde 40 seviyelerinde artırarak 343 milyon ABD Dolarına ulaştırdı. Başarılı performansını çok sayıda ödülle taçlandıran Turkish Cargo, son olarak da Asya’da “Yılın En İyi Hava Kargo Taşıyıcısı’’ seçildi.
 Türkiye’nin en değerli marka elçilerinden olan THY, bu yıl açılan Samara ve Phuket gibi hatlarla 120 ülkede, 49’u yurtiçi, 251’i yurtdışı olmak üzere 300 noktaya uçuş gerçekleştiriyor.  Dünyanın en genç filoları arasında bulunan şirketin filosu bugün 223’ü dar gövde, 90’ı geniş gövde ve 16’sı kargo uçağı olmak üzere toplam 329 uçaktan oluşuyor.