Keyifli bir yolculuk hayal etsek de, çoğu zaman davranışlarıyla ‘gıcık eden yolcular’, hem bizi hem de uçuş ekibini çileden çıkarabiliyor. Uyarıları dikkate almayan bu yolcuların sonu ise hiç de iyi olmuyor.
Son teknoloji ürünü uçaklarla seyahat, yolcuları her zaman mutlu etmeye yetmiyor. İkramların yanı sıra eğlence sistemlerinde yer alan film, müzik veya oyun hizmeti uçuşu keyifli hale getirse de, diğer yolcuların sinir bozucu davranışları çileden çıkarıyor. Maalesef bu konuda yardım istenen kabin memurları da çoğu kez çaresiz kalıyor. Uyarıların da işe yaramadığı sinir bozucu davranışların devam etmesi yüzünden uçuşunuzun kabusa dönmesi ise kaçınılmaz oluyor.
Yapılan araştırmalara göre genel olarak aynı tip yolcu profilinden şikayet ediliyor. Bu konuda hazırlanan listede ise alkollü yolcular, yüksek sesle müzik dinleyen veya konuşanlar, uyurken horlayanlar ile ağzını şapırdatarak yemek yiyenler ilk sırada yer alıyor. Tabi ki, yolculara ciddi rahatsızlık verenler arasında yaramaz çocukların olduğunu da unutmamak gerekiyor. Şikayet konusu bu sinir bozucu davranışta bulunan yolcularla baş etmek ise kabin memurlarına kalıyor. Kabin memurları, çevresine rahatsızlık veren yolcuları nazikçe uyardıklarını sonuç alamadıkları taktirde ciddi bir tartışma yaşanmaması için son çare olarak konuyu kaptan pilota ilettiklerini anlatıyor.
PLASTİK KELEPÇE TAKILIYOR!
Tartışmanın kavgaya dönüşmesi halinde ise kuraldışı olarak tanımlanan yolcular, uluslararası kurallar uygulanarak etkisiz hale getiriliyor. Sorunlu yolcu, ilk olarak iletişim kurularak sakinleştirilmeye çalışılıyor. Yolcu sorun çıkarmaya devam ediyorsa ve artık yapacak hiçbir şey kalmamışsa bazı havayolu şirketleri plastik kelepçe kullanarak, bazıları da elektrikli şok tabancası (teaser) ile yolcuyu etkisiz hale getiriyor. Bazı durumlarda pilot, uçuş güvenliğini dikkate alarak en yakın havalimanına iniş yaparak sorunlu yolcuları güvenlik birimlerine teslim ediyor. Havayolu şirketleri, daha sonra yaşanan maddi kayıp nedeniyle yolculara dava da açıyor.
YARAMAZ ÇOÇUKLAR İLK SIRADA
Online seyahat yorumları sitesi TripAdvisor’un araştırmasında ise Amerikalılar, uçuşlarda en sinir bozucu davranışta bulunan yolcu seçildi. Hazırlanan listede sırasıyla Fransa, Almanya, İngiltere, Çin, Rusya, Japonya, İtalya, Hindistan ve BAE vatandaşları yer aldı. Araştırmaya katılanlar ise çocukların uçakta koltukları tekmelemesi, öndeki yolcunun kaba bir şekilde koltuğu yatırması, yüksek sesle cep telefonu konuşması, baş üstü bagajların uzun süre yerleştirilmeyerek koridorun kapatılması, kemer ikazı sönmeden koltuğun terk edilmesi, kol dayama paylaşımında çıkan tartışma, ağır kokan yiyecek tüketilmesi, okunan gazete veya derginin diğer yolcular tarafından okunmaya çalışılması veya izinsiz alınması, acil çıkış yollarının bagajlarla kapatılmasını en sinir bozan davranışlar arasında gösterdi.
HOSTESLER DE ŞİKAYETÇİ
Uçak bileti arama motoru Skyscanner’ın 85 ülkede 700’den fazla havayolu şirketinde görevli kabin memurlarıyla yaptığı araştırmada ise ‘mükemmel yolcunun’ ipuçları hakkında fikir sundu. Araştırmaya katılan kabin görevlileri en çok parmak şaklatarak çağıran yolculardan rahatsızlık duyduklarını söylüyor. Kemer ikaz ışıkları sönmeden yerini terk eden yolcular ile baş üstü dolaplarına olması gerekenden fazla el bagajı sığdırmaya çalışanlardan da son derece rahatsızlık duyduklarını dile getiren kabin görevlileri, uçuş güvenliği konusunda bilgilendirme yapıldığı sırada konuşanlara da ‘sinir’ olduklarını dile getiriyor. Kabin memurlarının şikayet ettiği yolcu davranışları arasında, fazla battaniye veya yastık isteyenler, koltuk cebini çöple dolduranlar, mönü dışında ısrarla farklı yemek isteyenler, çağrı lambasını lüzumsuz yere kullananlar ve özel marka içecek isteyenler yer alıyor.