Uçakla seyahat edenlerle ilgili çok şaşırtıcı haberler dikkatinizi çekmiştir. Peki samuray kılıcı, zıpkın veya kasaturayla uçağa binmek isteyenleri hiç duydunuz mu?
İstatistiklere göre, en güvenli ve emniyetli ulaşım aracı uçaklar. Ancak yolcular, bazen bilerek bazen de bilmeyerek uçuş emniyetini tehlikeye düşüren davranışlarda bulunabiliyor. Havalimanlarında gerçekleştirilen denetimlerde ele geçen delici ve kesici aletlerin çeşitliliği, bizi bu konuda ciddi şekilde düşünmeye sevk ediyor. İşte bu yüzden, güvenlik görevlileri tarafından yakalanan tehlikeli aletleri görünce, yolcular için, “Uçağa mı biniyorlar yoksa savaşa mı gidiyorlar?” demekten kendinizi alamıyorsunuz.
Havalimanlarındaki güvenlik uygulamalarının en üst seviyede gerçekleştirilmesi, yolcular tarafından her zaman eleştiri konusu olmuştur. Terminal girişi ve pasaport sonrası gerçekleştirilen sıkı güvenlik denetimleri nedeniyle oluşan uzun kuyruklar, özellikle uçağına geç kalan yolcular için tam bir çileye dönüşür. Yolcular, yaşadıkları stres nedeniyle hem kendi aralarında hem de görevlilerle çok sık tartışır hatta ciddi bir kavgaya tutuşur. Bu yüzden, havalimanlarındaki güvenlik uygulamaları, “Ne gerek var bu kadar ayrıntılı aramaya?” gibi içinde öfke ve sitem barındıran sorulara muhatap olur, eleştirilir.
Ancak kontrollerde ele geçen başta delici ve kesici aletler olmak üzere tehlike oluşturan birçok eşya, güvenlik uygulamalarının ne kadar gerekli ve yerinde olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda özel güvenlik hizmeti sunan TAV Güvenlik biriminin denetimlerinde, uçuş emniyetini tehlikeye düşürecek, silahtan, kasaturaya, samuray kılıcından zıpkına kadar pek çok tehlikeli eşya yakalanıyor. İşin ilginç tarafı ise yapılan tüm uyarılara rağmen yolcu el bagajlarında ve üst aramalarında ele geçen tehlikeli eşya sayısında ne yazık ki, arzu edilen azalma bir türlü gerçekleşmiyor.
KILIÇLA UÇAĞA BİNİLİR Mİ?
Uçakla seyahat eden kasap ve dönerci şiş ve bıçağını, inşaat işçisi çekiç, testere ve keserini uçak altına vereceği valizinde taşıyabiliyor. Hatta ata yadigarı veya antika değeri olan kılıç ve hançerler de aynı şekilde uçağa alınabiliyor. Bu konuda herhangi bir sorun yok. Ancak, uçuş emniyetini tehlikeye düşerek delici ve kesici aletlerin yolcu beraberinde el bagajında uçağa sokulması yasak. Bu yüzden görevliler tarafından yapılan uyarılara rağmen bu tür tehlikeli eşyaları check-in sırasında valizlerine koyup uçak altına vermeyen ve beraberinde kabine sokmak isteyen yolcular hakkında işlem yapılıyor. Tehlikeli eşyalara ise el konuyor.
TAV Özel Güvenlik elemanları tarafından İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki uçağa geçişteki son kontrollerde, yolcuların bagajlarında yapılan kontrollerde çok sayıda tehlikeli eşyaya el kondu. Bu yılın ilk 6 ayında gerçekleştirilen denetimlerde uçağın kabinine alınması yasaklı kesici, delici aletlerin de aralarında bulunduğu 56 bin malzeme yakalandı. Bunlar arasında 11 bin 795 bıçak ve kesici alet, 2 bin 31 makas, bin 940 araba parçası, bin 542 inşaat malzemesi ve 18 bin 229 takım çantası da yer aldı.