Onur Havayolları (Onur Air) çalışanlarının davranışlarından rahatsız olan bir yolcu, ‘personelin Türkçe’yi bilip bilmediğinin de sorgulanması’nı istedi.
İstanbul Atatürk Havalimanı’nda çalışan Reyhan adlı bir yolcu, Onur Air’deki çalışanlardan duyduğu rahatsızlığı ‘www.sikayetvar.com’ adlı siteye iletti. Devamlı olarak Onur Air ile uçuş gerçekleştirdiğini ve her uçuşunda ayrı bir sorunla karşılaştığını anlatan Reyhan adlı yolcu, çalışanların Türkçe konuşmasını dahi bilmediğini iddia etti. Reyhan adlı yolcu, bir daha Onur Air ile uçmayacağına dikkat çekerek, her müşteri ve misafirine de bu şirketle uçmamaları gerektiğini söyleyeceğini sözlerine ekledi.
Reyhan adlı yolcunun siteye gönderdiği şikayet ise şöyle:
“Gerçekten artık çok kötü bir hal almaya başladı. Çalışanlarınız olsun uçaklarınız olsun bu nasıl bir hizmettir ben gerçekten anlamadım, üç ayda bir uçuyorum İstanbul-Adana arası lakin her uçmamda bir sorun yaşıyorum, bir daha asla ve asla sizin hizmetinize para vermeyi düşünmüyorum. Atatürk Havalimanı’nda çalışıyorum ve ben böyle çirkin konuşan bir çalışan daha görmedim ki elemanlarınızı hangi kariyerlere bakarak aldığınızı da biliyorum lakin anlamış değilim nasıl daha konuşmasını bilmeyen insanlarla çalıştığınızı. Sanırım İngilizce sınavı yapıp Türkçe’yi bilip bilmediğini sorgulamıyorsunuz insanın, yaklaşık 7 senedir uçuyorum Onur Air’e denk geliyor ve ben her uçuşumda rezillik yaşıyorum, emin olun her müşterime her misafirime bu şirketle uçmamaları gerektiğini ileteceğim ve bütün sosyal alemde paylaşacağım.”.
Yusuf Zengin