Göral, 2019'un ortasında Sabiha Gökçen Havalimanı'nın iki bağımsız piste sahip olacağını, bu dönemin inşa edilen 3. Havalimanı ile aynı zaman dilimine denk geldiğini söyledi.
Bu durumda Sabiha Gökçen Havalimanı'nın artık bir şehir havalimanı haline geleceğini kaydeden Göral, bazı havayolu şirketlerinin konum gereği kendi havalimanlarını tercih edebileceğini söyledi.


Göral, çift haneli artan hava trafiği nedeniyle kapasite sorunları yaşadıklarını, ikinci pistin açılmasıyla bu sorunun ortadan kalkacağını belirtti.
Bu sorunların halledilmesiyle Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın cazibe merkezi haline geleceğine dikkati çeken Göral, "Biz, bugüne kıyasla 2019 yılında trafiği en az yüzde 20 arttırmış oluruz." dedi.
Göral, yaz sezonunda Emirates'in günlük uçuşlara başlayacağını, yeni havalimanıyla beraber Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan da uçacak yeni havayolları şirketlerinin olacağını, THY'nin de trafiğini artıracağını bildirdi.


Gelecek taleplere karşılık bazı hazırlıklar yaptıklarını dile getiren Göral, şöyle devam etti:
"Şu an tek pistte saatte 40 kullanış uçak kapasitemiz ikincisinin gelişiyle seksenlere ulaşacak. Bizim de terminal işletmecisi olarak buna paralel birtakım girişimler ve kapasite artışlarını şimdiden öngörmemiz gerekiyor. Hali hazırda bir büyümemiz var. İç hatlar terminalini 25 bin metrekare büyütüyoruz. Oraya 4 köprü ilave ediyoruz. Nasipse haziran 2018'de devreye alacağız. İnşaat bugün itibariyle yüzde 25'lerde. Bu da mevcutta yılda 33 milyon yolcu olan kapasitemizi, önümüzdeki yılın ortasında 41 milyona çıkaracak. Önümüzdeki sene yaklaşık 33 milyon yolcu, bu artış böyle devam ederse ki bizim öngörümüz öyle, kısa vadede 41 milyon kapasiteli terminal bile bize yetmeyecek. Buna yönelik Savunma Sanayi Müsteşarlığıyla görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Şu an kullanımda olmayan eski terminali yıkıp, oraya yeni bir terminal yapma düşüncemiz devam ediyor. Henüz net değil ama eski terminali yıkacağız. Oraya yapacağımız yeni binayı iç hatlar yolcusu için kullanacağız. Mevcuttakini ise dış hatlar terminali olarak kullanacağız. Yani Sabiha Gökçen'de iki terminal planımız var."


Göral, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'na ulaşımda birtakım kolaylıkların sağlanması gerektiğinine dikkati çekti. Ulaşımı sadece karayoluyla yapmanın mümkün olmadığını anlatan Göral, "Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin metro inşaatı projesi devam ediyor. 2018 sonunda bu da devreye girecek. Sabiha Gökçen Havalimanı şu anda devrede olan Kartal-Kadıköy Metro Hattına, oraya şimdi Kartal-Pendik bağlantısı yapılıyor. Pendik'ten sonra metro Sabiha Gökçen'e bağlanacak. Böylece hem Kadıköy'e direkt hem de Marmaray hattıyla Taksim'e direkt bağlantıı olan bir havalimanı olacak. Bu bizim için çok önemli." diye konuştu.


Göral, kuzeyden Üsküdar-Dudullu-Çekmeköy hattıyla ayrı bir bağlantının olacağını, şu anda yolcuların yüzde 90'ının toplu taşıma ya da kendi araçlarıyla havalimanına ulaştıklarını kaydetti.


Geçen yıl havalimanında yaşanan bazı tatsız olaylardan sonra terminallere gidiş ve geliş katlarına otobüsleri sokmadıklarını belirten Göral, bu araçlar için ayrı satış noktaları belirlediklerini, hem özel hem de belediye otobüslerinin otopark içinde konumlandığını söyledi.


Göral, Osmangazi Köprüsü'nün hizmete girmesinin ardından havalimanının Bursa, İzmit, Yalova, Gölcük, Karamürsel, Düzce, Bilecek, Sakarya ve diğer çevre illere ulaşımının kolaylaştığını, bu bölgelerin Türkiye'nin ekonomisine büyük katkıları olduğu için kendileri için çok önemli bir kaynak olduğu vurguladı.
Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uzun menzilli seferlerin kendisinin de hayali olduğunu ifade eden Göral, "Çok yakında olacak. Bu konuda birkaç görüşmelerimiz var. Direkt olmasa da Avrupa'da birkaç nokta üzerinden bağlantılı Kuzey Amerika uçuşları yakın zamanda gerçekleşebilir. Bu sadece bizim söylemimiz değil. Bunun için çok niyetli birkaç havayolu şirketi var." değerlendirmesini yaptı.
Göral, bir basın mensubun havalimanına yeni bir ortak alınabileceği iddialarına ilişkin sorusu üzerine, İSG olarak yüzde 100 Malaysia Airports Holdings Berhad iştiraki olduklarını anımsattı.
Şirketin hiçbir zaman Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan çıkmayı düşünmediğini, bundan sonra da böyle bir fikrin olmadığına dikkati çeken Göral, "Bizim satış düşüncemiz maksimum yüzde 40'a kadar. Yani Malaysia Airports hakim hisselerine muhakkak sahip olacak. Malaysia Airports'un Sabiha Gökçen'den çıkmak ya da hissenin ana bölümünü, paydasını devretmek gibi bir düşüncesi asla yok. Biz mutlaka hakim hisseye sahip olacağız. Neden Malaysia Airports böyle bir düşünce içerisinde. Kendisine aslında stratejik bir partner arıyor. Stratejik bir partner aramaktan kastım şu: Birincisi sabiha Gökçen'in gelişimine hakikaten deneyimiyle, bilgisiyle ya da network ile katkı sağlayacak bir ortak bulma düşüncesi ya da hem bizim İSG olarak hem de ana grubumuzun stratejik hedeflerinden birisi olan uluslararası genişleme imkan ve ihtimallerine fayda sağlaması için. Şu anda halihazırda devam eden ve yabancı bir danışman tarafından yürütülen bir değerlendirme çalışmalarımız var. Bunun sonunda şirketin bir pazar değeri ortaya çıkacak." şeklinde konuştu.​


Sabiha Gökçen Havalimanı Yolcu Rakamları
Ekim ayı toplam yolcu sayısı: 2.755.433
Geçen yıl Ekim ayına göre yolcu artışı: % 6
Ekim ayı iç hat yolcu sayısı: 1.845.748
İç hat yolcu artış oranı: % 4
Ekim ayı dış hat yolcu sayısı: 909.685
Dış hat yolcu artışı oranı: % 10
İlk 10 ay (Ocak-Ekim) yolcu sayısı: 26.197.781
İlk 10 ay yolcu artış oranı (Geçen yıl Ocak-Ekim): %4
İlk 10 ay iç hat yolcu sayısı: 17.489.966
İlk 10 ay iç hat yolcu artışı: %3
İlk 10 ay dış hat yolcu sayısı: 8.707.815
İlk 10 ay dış hat yolcu artış oranı: %7