Türk Hava Yolları’nın (THY) ardından Onur Air de, kabin memuru alımı için ilan verdi. İlanda, yabancı dilin yanı sıra Türkçe’yi de ‘iyi derecede konuşabilme’ şartı arandı.
 
Onur Air’in kabin memuru alımlarında aradığı genel Özellikler:
T.C. vatandaşı olup T.C. pasaportuna sahip,
1987-1997 yılları arasında doğmuş,
İyi derecede Türkçe, İngilizce, Çince, Rusça, Arapça veya Farsça konuşabilen,
En az lise veya dengi okul mezunu, (Yurtdışında eğitim görmüş adaylar için denklik belgesi ibraz edilmesi zorunludur. Üniversite veya Meslek Yüksek Okulu Kabin Hizmetleri bölümü mezunu olunması tercih nedenidir.),
Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış veya en az 1 yıl tecili olan,
Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmayan,
Diğer havacılık kuruluşlarındaki uçuş görevlerinden disiplinsizlik veya sağlık nedeniyle ayrılmış olmayan,
 
Sağlık ve Fiziki Özellikler
Sağlık durumu uçuşa elverişli, (Adaylardan işe başlamadan önce Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş hastanelerden uçuşa uygun olduğuna dair sağlık raporu almaları ve raporlarını Onur Air işyeri hekimliğine onaylatmaları gerekmektedir.)
Kadın adaylar için 1.60-1.80 cm, erkek adaylar için 1.70-1.92 cm boy aralığında,
Onur Air tarafından yapılacak olan boy-kilo ölçümünde boy ve kilosu orantılı,
Onur Air üniforması giyildiğinde vücudunun görünen yerlerinde dövme veya piercing bulunmayan,
 Mesleki Gereklilikler
Seyahat etme engeli olmayan,
İnsan ilişkilerinde başarılı ve sabırlı,
Ekip çalışmasına yatkın,
Pozitif ve güler yüzlü,
Farkındalığı yüksek ve öğrenmeye yatkın,
Satış teknikleri hakkında bilgi ve tecrübe sahibi,
Mesleki şartların gerektirdiği dayanıklılıkta,
Yüzme bilen,
YOLCU ŞİKAYET ETMİŞTİ!
 
İstanbul Atatürk Havalimanı’nda çalışan Reyhan adlı bir yolcu, Onur Air’deki çalışanlardan duyduğu rahatsızlığı ‘www.sikayetvar.com’ adlı siteye iletmişti. Devamlı olarak Onur Air ile uçuş gerçekleştirdiğini ve her uçuşunda ayrı bir sorunla karşılaştığını anlatan Reyhan adlı yolcu, çalışanların Türkçe konuşmasını dahi bilmediğini iddia etti. Reyhan adlı yolcu, bir daha Onur Air ile uçmayacağına dikkat çekerek, her müşteri ve misafirine de bu şirketle uçmamaları gerektiğini söyleyeceğini sözlerine eklemişti.
 
Reyhan adlı yolcunun siteye gönderdiği şikayet ise şöyle:
 
“Gerçekten artık çok kötü bir hal almaya başladı. Çalışanlarınız olsun uçaklarınız olsun bu nasıl bir hizmettir ben gerçekten anlamadım, üç ayda bir uçuyorum İstanbul-Adana arası lakin her uçmamda bir sorun yaşıyorum, bir daha asla ve asla sizin hizmetinize para vermeyi düşünmüyorum. Atatürk Havalimanı’nda çalışıyorum ve ben böyle çirkin konuşan bir çalışan daha görmedim ki elemanlarınızı hangi kariyerlere bakarak aldığınızı da biliyorum lakin anlamış değilim nasıldaha konuşmasını bilmeyen insanlarla çalıştığınızı. Sanırım İngilizce sınavı yapıp Türkçe’yi bilip bilmediğini sorgulamıyorsunuz insanın, yaklaşık 7 senedir uçuyorum Onur Air’e denk geliyor ve ben her uçuşumda rezillik yaşıyorum, emin olun her müşterime her misafirime bu şirketle uçmamaları gerektiğini ileteceğim ve bütün sosyal alemde paylaşacağım.”.