Havayolu şirketleri, kabin memuru (hostes) ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla son günlerde birbirini ardına iş ilanları vermeye başladı. Binlerce genç de bu ilanlara başvuruda bulunuyor. Peki ama gençlerin hayalini süsleyen hosteslik görevini başarıyla yürütebilmek kolay mı?
 
En gözde meslekler arasındaki hostesliğe gösterilen ilgi her geçen gün daha da artıyor. Toplumdaki saygınlığının yanı sıra yurtiçi ve yurt dışına gerçekleştirilen seyahatlerin cazibesi de bu mesleği gençler arasında ilgi odağı haline getiriyor. Ancak gençlerin hayallerini süsleyen hosteslik mesleği, yoğun çalışma temposu ve eğitim programlarıyla da dikkat çekiyor. Kabin memuru sertifikası alabilmek için çok disiplinli bir eğitim sürecinden geçen gençler, uçuş görevleri süresince de teorik ve pratik eğitime devam ediyor. Kabin memurluğu eğitimi alan gençler, teorik derslerin ardından kabin simülatöründe pratik eğitim görüyor. Hostes adaylarına simülatörde ise uçakta çıkan yangına müdahale ve kazada yolcu tahliyesi gibi konularda uygulamalı eğitim sunuluyor.
 
EKİPLERİ KENDİLERİ YETİŞTİRİYOR
 
Havacılık sektörü son 15 yılda büyük mesafe kat etti. Gelişen sektörde özellikle pilot, kabin memuru ve uçak teknisyeni gibi mesleklere ilgi arttı. Havayolları ise pilot ve kabin memuru ihtiyaçlarını kurdukları tesis veya diğer şirketlerle işbirliğine giderek karşılamaya çalıştı. Örneğin THY, bünyesindeki uçuş eğitim merkezi ile yurtiçi ve yurtdışında işbirliğine gittiği eğitim kurumlarıyla kendi pilot ve hosteslerini yetiştiriyor. Atlasglobal Havayolları da kurduğu Atlantik Uçuş Akademisi (AFA) ile pilot ve kabin memuru ihtiyacını karşılıyor. Pegasus Havayolları da bu alanda büyük bir hamle gerçekleştirdi. Özel havayolları arasında ilk kez hosteslerin yetiştirildiği ‘kabin simülatörü’ kuran şirket, böylece uçuşla ilgili teorik eğitimlerini kendi tesisinde pratiğe dönüştürmeye başladı.
 
EĞİTİMLER SİMÜLATÖRDE
Kabin ekipleri, uygulamalı eğitimlerini tüm teknik donanıma sahip simülatörlerde görüyor. Simülatörde kabinde çıkabilecek her türlü acil duruma karşı yangın söndürme eğitimleri, acil inişte çıkışların kullanılışı ve yolcu tahliyesi, deniz üzeri acil inişlerde suda hayatta kalma teknikleri eğitimleri gibi farklı senaryoların uygulanabildiği eğitimler yapılıyor. Ayrıca misafir memnuniyetini artırmak amacıyla uygulamalı servis, diksiyon ve anons eğitimleri gerçekleştiriliyor.

Yeni teknolojik sistemlerin kullanıldığı kabin simülatöründe; görsel ve sesli efektlerle gerçek ortam oluşturuluyor. Kabin ekiplerine, simülatör ile tüm teorik ve pratik eğitimler tamamlandıktan sonra da seçilmiş senaryolarla, uçuşta yaşanabilecek acil durumlar oluşturularak yapılması gerekenlerle ilgili pratik kazandırılıyor. Simülatörde gerçekleştirilen eğitimler ise kayıt altına alınıp daha sonra kabin ekiplerine gösteriliyor ve değerlendirmeler yapılıyor.