Kaybolma, çalınma ve unutulma riski bulunmayan Elektronik bilet (E bilet), yolculara büyük kolaylık sağlarken, havayolu şirketlerine ise her yıl milyonlarca dolar gelir sağlıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle havayolu seyahatlerinde kullanılan kağıt biletler de, tarihe karıştı. Uygulamayla sanal ortama taşınan işlemler sayesinde, havayolu şirket ofislerine, acentelere veya havalimanına gitmeden bilet alabiliyorsunuz. İnternet ortamında oluşturduğunuz ‘sanal bilet (elektronik bilet) ve boarding kart’ ile gerçek bir uçuş gerçekleştirmenin de keyfini yaşıyorsunuz. Eğer bağajınız bulunmuyorsa, havalimanında hiçbir işlem yaptırmadan doğruca uçağa da geçebiliyorsunuz. Yolculara büyük kolaylık sağlayan uygulama, havayolu şirketlerine de yılda milyonlarca dolar tasarruf sağlıyor. Yani bu işten hem şirketler hem de yolcular büyük kazanç elde ediyor.

Uçuşlarda kullanılan elektronik bilet, kağıt bilet düzenlenmeden tüm rezervasyon ve uçuş kayıtlarının elektronik ortamda saklanması anlamına geliyor. Havayolu şirketleri, seyahatinizle ilgili rezervasyon ve parkur değişikliğini, iade talebi ile uçuşa kabul işlemlerini tamamen elektronik ortamda bulunan kayıtlı bilet bilgisi üzerinden gerçekleştiriyor. Böylece hem şirketler hem de yolcular, zaman kaybı yaşamadan işlem yapma imkanı buluyor. Havalimanlarında sistem arızası yaşandığı durumlarda ise elektronik bilete sahip yolcular için sisteme manuel giriş yapılarak biniş kartı veriliyor.

İLK UYGULAMA ATLASGLOBAL’DEN

 Elektronik biletin kaybolma, çalınma ve unutulma riski bulunmadığından, tüm bilet işlemleri rezervasyondan boarding (uçuşa kabul) aşamasına kadar daha pratik, hızlı ve sorunsuz şekilde gerçekleştiriliyor. Bu avantajlar nedeniyle uygulama, dünya genelinde yıllar önce kullanılmaya başlandı. Elektronik bilet hizmetini Türkiye’de ise ilk kez 2004’te Atlasglobal Havayolları başlattı. Yolcu memnuniyetini artıran uygulama, kısa süre sonra THY başta olmak üzere diğer özel havayolu şirketleri tarafından iç ve dış hat uçuşlarında hizmete sunuldu. Bilgisayar üzerinden yapılan bilet işlemleri, daha sonra cep telefonlarından da gerçekleştirilmeye başlanması ile yolcular arasında hızla yaygınlaştı.

UÇUŞA 24 SAAT KALA CHECK-İN BAŞLIYOR!

Uçuşla ilgili sorun yaşamak istemiyorsanız seyahatiniz öncesi internet üzerinden check-in işlemi yaptırmayı ihmal etmeyin. Havayolu şirketlerine göre değişkenlik gösterse de, genel olarak uçuşa 24 saat kala başlayıp 90 dakika kala sona eren check-in işlemi ile havalimanında zaman kaybı yaşamazsınız. Daha da önemlisi, sadece birkaç dakikanızı alacak işlemle tüm bağlantılı uçuşlarınızı ve koltuğunuzu seçebilir, önceden yemek siparişi de verebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için ‘elektronik bilet veya rezervasyon (PNR) numaranızı’ bilmeniz yeterli. Check-in işlemi yaptıktan sonra da, kağıt çıktı almayı sakın unutmayın. Çünkü bu evrak sayesinde havalimanındaki işlemlerinizi çok daha kolay gerçekleştireceksiniz.

MOBİL BİNİŞ KARTINI DA ALIN!

İnternet üzerinden yaptırdığınız check-in işleminin yanı sıra mobil biniş kartınızı da (boarding card) almayı unutmayın. Uygulama, uçuşla ilgili tüm bilgilerin cep telefonu ekranında bulunmasını sağlıyor. Böylece bagajsız seyahat eden yolcular, mobil biniş kartları ile havalimanına geldiklerinde check-in kontuarlarına uğramadan ve kuyruk çilesi yaşamadan doğruca uçaklarına gidebiliyor.

Havayolu şirketleri, yolculara kolaylık sağlamak amacıyla havalimanlarında ‘self check-in kiosk’ hizmeti de sunuyor. Yolculara internet kullanım alışkanlığı kazandırmak ve havalimanındaki iş yükünü azaltmak amacıyla kullanılan cihazlardan, havayolu şirketine ait mil kartı veya bilet alırken kullandığınız kredi kartları ile işlem yapılıyor. Cihazlardan gerçekleştireceğiniz koltuk seçiminizin ardından, biniş kartınızı da alarak sorunsuz şekilde uçağa geçebilirsiniz.