Türkiye havalimanlarında Hava Trafik Kontrol (ATC) ünitelerinde çalıştırılmak üzere atamaları yapılan ve kurslarını tamamlayan 37 personel diplomalarını aldı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde (DHMİ) 5 Aralık 2016’da kursları başlayan ve temel eğitimlerini tamamlayan kursiyerler, düzenlenen törenle diplomalarını aldı. 118 ve 119. Dönem Temel ATC Kurs birincilerine diplomalarını ise DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak tarafından verildi. Eğitimlerini tamamlayarak diplomaya hak kazanan 37 personelle, kurumun hava trafik kontrolörü sayısı bin 507'ye yükseldi.

Diploma töreninde konuşan Genel Müdür Funda Ocak, “Sevgili gençler, çok iyi bir kurumun çok güzide bir mesleğine adım atıyorsunuz. Bundan sonra Türk hava sahasını kontrol eden ve bu hava sahasının emniyetinden sorumlu olan abilerinizin ablalarınızın arasına taze bir kan olarak akacaksınız. Yolunuz açık olsun, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

Ocak, öncelikli hedeflerinin Türk sivil havacılığını dünya sivil havacılığının zirvesine taşımak olduğunu ifade ederek, DHMİ’nin  Türkiye genelinde 55 havalimanının 49’unu bir fiil işleten, 1 milyon metrekarelik hava sahasını yöneten, verdiği bu hizmetler nedeniyle geçen sene itibariyle 174 milyon yolcuya ve 1 milyon 830 bin uçağa hizmet sunan bir kurum olduğunu kaydetti. Bu hizmetleri direkt ve dolaylı 16 bin personel ile yürüttüklerine dikkat çeken Ocak, “DHMİ, sadece kendi bünyesinde değil sektörün diğer paydaşlarının, havayolu şirketlerinin, yer hizmetleri kuruluşlarının, kargonun, nakliye kuruluşlarının, yakıt ikmal kuruluşlarının ve pek çok paydaşın 100 bin kişilik istihdamın oluşmasında gerekli zemini hazırlayan bir kurum. Yaptığı faaliyetler neticesinde geçen sene rakamlarıyla 4 milyar lira ciro elde eden ve ortalama her yıl 1,5 milyar kar payı, gelirler vergisi, bütçe katkı payı olarak Türk ekonomisine katma değer üreten böyle bir kuruluşa mensup oldunuz.” şeklinde konuştu.

 

Funda Ocak ayrıca DHMİ’nin işletmeci olduğunu ve her sene kendi öz kaynaklarıyla sektöre ortalama 500 milyon liralıkta yatırım kazandırdığını da sözlerine ekledi.

Tören sonunda kursiyerlere diplomaları Genel Müdür Funda Ocak, Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Ateş ve Mehmet Karakan tarafından verildi. Törende Genel Müdür Yardımcıları Celal Özuğur, Selay Mürey, Daire Başkanları ve Kurs Öğretmenleri de hazır bulundu.