Haber: Yusuf Zengin

Av. Aslı Eraslan,Antalya iline, İstanbul Atatürk Hava limanından Onur Air in saat 10:00 uçağı ile gittim. Antalya 9. Ağır ceza mahkemesinin 2017/236 esas sayılı davasında Müvekkilim İdris yaktı'nın duruşmasına katıldım. ancak duruşmanın uzun sürmesi nedeniyle Onur air in saat 20:40 da olan uçuşunu iptal ettim. Daha sonra THY ile İstanbul Atatürk Havalimanına uçmak üzere saat 23:30 seferine bilet aldım. Ancak bu uçuşa da yetişemedim. Biletimi Sabah 05:00 saatinde olan THY nin İstanbul Atatürk Hava limanına inecek olan uçuşu ile değiştirdim. Antalya havalimanına gece saat 02:00 de giriş yaptım. uçak saatini bekledim. uçak saati geldiğinde uçağa bindim. Ancak online check in yapmış olmama ve kanat üzerinde bulunan bir koltuğu seçmiş olmama rağmen koltuğumun 11A acil çıkış kapısının bulunduğu yerde olduğunu gördüm. daha önce de THY bu şekilde online check in işlemi ile beraber acil çıkış kapısında beni zorla oturtmuştu. bununla ilgili uçakta bulunan 2 hostese durumu anlattım. onlar ise benim sorunuma çözüm bulmaya çalışmadı. acil çıkış kapısında beni oturmaya mecbur ettiler. ve el çantamı yukarı koymamı söylediler. ben de değişiklik yapmaları konusunda ısrar ettim. saat 04:50 sularında yanımdaki yolcu bana dönerek neden çantanızı vermiyorsunuz, sizin yüzünüzden uçamıyoruz dedi. ben de çantamı verdiğimi ancak görevlinin çantamı almadığını söyledim.  10 dakika geçtikten sonra havalimanında görevli bir polis memuru geldi. çanta ile ilgili sorunu söyledi. çantamı polis memurunun gözü önünde yukarı kısma yerleştirdim.

Bunun sonrasında ise polis ve bütün yer hizmetleri, 3 adet bayan özel güvenlik personeli gelerek uçaktan inmem gerektiğini söyledi. kaptanın ve hosteslerin beni uçakta istemediğini, ben inmeden uçağın gitmeyeceğini söylediler. bu konuda konuşulmadan beni darp cebir ederek uçaktan attılar. yolcular tarafından mürettebat yüzünden hakaret ve tehdit edildim. bilet param geri iade edilmedi. Antalya havalimanına giderek şikayetçi oldum. ve darp raporu aldım. İstanbul 17. Asliye ceza mahkemesinde 2017/33 esas saylı dava dosyasının saat 11:00 de olan duruşmasına bu nedenle giremedim. Atlas jet e ait uçak seferinin 08:15 İstanbul Atatürk havalimanına olan biletini cebimden para ödeyerek tekrar aldım. Şiddete uğradım, hakaret edildi ve tehdit edildim. THY nin 2403 sefer sayılı uçağında bulunan tüm yolculardan, yer hizmetleri personelinden, terminal müdüründen, şiddet uygulatan ve darp edilmeme neden olan uçak personelinden ve havalimanı karakolunda görev yapan polis memurlarından davacı ve şikayetçiyim. Maddi ve manevi zararım bulunmaktadır. bununla ilgili tarafıma yapılacak hiç bir özürü kabul etmiyorum. bu şekilde eğitim gören uçak personelinin işlerine son verilmesini talep ediyorum. bir hava olu şirketi bu şekilde olan bir yolcuyu indiremez. problem olmadığı halde uçak personeli problem varmış gibi göstererek bütün haklarıma tecavüz etmiştir. onurumu kırmış, rencide etmişlerdir. bir teröristten daha kötü bir davranış uygulanmasına yol açmışlardır.  1990 yılından beri hava yolu şirketlerini kullanmaktayım. böyle bir olay ile hiç bir şekilde karşılaşmadım. çantamı üst tarafa yerleştirdiğim konusunda polis memurundan teyit alınabilir.

uçak içi kamera görüntüleri ve körük kamera görüntülerinden olayın tespitini istiyorum. eşyalarım özel güvenlik personeli tarafından karıştırılmış ve iznim olmadan elimden alınmıştır. ayakkabılarım ayağımdan çıkartılarak darp edildim. basit tıbbi müdahale ile giderebilecek nitelikte olmayan darp raporu aldım. daha sonrasında çantamı kontrol ettiğimde ise çantamın içinden 1.000 tl. miktarında paranın da alındığının tespitini yaptım. çantamı eline alan güvenlik personelinin bu durumdan sorumlu olacağını düşünüyorum. tüm bu durumlarının tespitinin yapılmasını ve bütün ilgililerin cezalandırılmasını talep ediyorum.

Avukatlık mesleğimi icra ederken görev başında iken mesleğimin icra edilmesine engel olunmuştur. Bir yönüyle kamu görevi taşıyan mesleğim yapılmasında müvekkilimin hakları uçak personeli ve yer hizmetleri görevlileri ve tüm yolcular tarafından hiçe sayılmıştır. İstanbul 17. Asliye Ceza mahkemesinde görülecek olan 2017/33 esas sayılı dava dosyasının duruşmasına CMK gereğince zorunlu müdafii olarak atandım. THY ve tüm yolcular, devlet hava meydanları işletmeleri görevlileri, özel güvenlik tarafından bu görevimi ifa etmem engellenmiştir. bu görevim kamu niteliği taşıdığından devletin zorunlu görevlisine bu şekilde davranılmıştır. ve görevimi yapmama bilerek ve isteyerek engel olunmuştur. dikkate alınmasını talep ediyorum.