Havalimanlarında terminale girişten uçağa bininceye kadar sıra beklemek istemiyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyun!

“Uçakla seyahat güzel de, bir de şu kuyruklar olmasa.”. Bu sözü, havalimanlarında kuyrukta beklediğimiz diğer yolculardan çok sık duyarız. Özellikle terminal girişi, check-in (bilet-bagaj işlemi) ve pasaport kontrolündeki kuyruklar seyahatimizi çileye dönüştürür. “Tam bu kuyruklardan kurtulduk şimdi gönül rahatlığı ile uçağa binebiliriz.” dediğiniz anda ise bu sefer ‘boarding’ (uçağa binmeden önceki son kontrol) kuyruğu ile karşılaşınca bir kez daha hayal kırıklığına uğrarız. Bu yüzden eğer kuyruk derdi yaşamak istemiyorsanız elinizi cebinize atmanız gerekecek. Yani yüksek ücret ödeyerek ya business sınıfta uçacaksınız ya da havalimanlarında özel hizmet sunan şirketlerin kapısını çalacaksınız.
 
KUYRUK KAVGASI UÇUŞ İPTAL ETTİRİYOR
 
Bazı öfkeli yolcular, terminal girişinde beklediği kuyrukta tepki gösterirken, bazıları check-in kontuarlarında, bazıları pasaport kontrolünde, bazıları da boarding sırasında ya görevliyle ya da diğer yolcularla tartışmaya başlar. Bu tartışmaların büyük çoğunluğu aile fertlerinin veya diğer yolcuların araya girmesi ile yatıştırılırken, bazıları ise şiddetli kavgaya dönüşür. İşte bundan sonra hiç de istenmeyen olayların fitili ateşlenmiştir artık. Taraflar birbirinden şikayetçi olur, uçuşlar iptal edilir, emniyet müdürlüğüne gidilerek ifade verilir.
 
SAKIN SIRAYI BOZMAYIN!
Uzun süre kuyrukta bekleyen yolcular gerçekten çok sinirli olabiliyor. Özellikle kurnazlık yaptığını düşünen bazı yolcuların kuyruğun sonuna geçmeden halk diliyle ‘araya kaynak yapması’ bardağı taşıran son damla oluyor adeta. İskoçya merkezli uçak bileti karşılaştırma motoru Skyscanner’in yaptığı bir araştırma, işte tam da söylediklerimizi haklı çıkaran tespitlerde bulunmuş. Bin 200’ü aşkın seyahat severin katıldığı uluslararası ankette, yolcuları en çok rahatsız eden davranış, check-in ve uçuş kapılarındaki kuyruklarda araya girilmesi (yüzde 41) olarak gösterilmiş. Bazı yolcular da (yüzde 12), güvenlik kontrolü sırasında bir türlü hazırlanamayanlardan hoşlanmadığını bildirmiş.

ERKEN GELEN KAZANIR
 
Nasıl ki, erken rezervasyon yaparak daha ucuza seyahat etme imkanı yakalıyorsak, mutlaka havalimanına da erken gitmemiz gerekiyor. Yoldaki trafiği de dikkate alarak iç hatlarda en az 1 saat dış hatlarda da en az 2 saat önce bulunmakta çok büyük fayda var. Erken geldiğiniz takdirde, inanın terminal girişindeki güvenlik kontrolleri de dahil check-in ve pasaport kuyrukları o kadar canınızı sıkmayacaktır. Çünkü sizi asıl sinirlendirenin, ‘uçuşa yetişememe korkusundan kaynaklandığını’ unutmamak gerekir.
 
NE YAPMALI?
 
Peki kuyruklara takılmamak için ne yapmalıyız? Bu konuyu sorun olmaktan çıkarabilecek fazla bir seçenek yok maalesef. Bilet alırken yüksek fiyat ödeyerek business sınıfta uçarsanız (Bu hizmet en kapsamlı şekilde sadece THY uçuşlarında sunuluyor.) iç hatlarda CIP Salonları’ndan geçiş yaparak direk uçağa geçiş yapabilirsiniz. Dış hatlarda ise terminale özel bir bölümden giriş yapar, özel kontuarda check-in yaptırır sonra da özel bölümdeki pasaport kontrolünden geçerek CIP Salonu’na gider ve uçak saatini beklersiniz.
 
Eğer business sınıfta uçmuyorsanız, bunun için paraya kıyıp, ‘özel yolcu hizmetlerinden faydalanmanız’ gerekiyor. Aslında bu uygulamalar her ne kadar yüksek ücretli gibi görünse de, hizmet çeşitliliği ve sunulan avantajlar açısından son derece cazip fırsatlar sunuyor. Özellikle sık seyahat eden yolcuların tercih ettiği özel hizmet programı, evden uçağa kadar sunduğu ayrıcalıkla seyahati tam anlamıyla keyfe dönüştürüyor.
 
TAV İşletme Hizmetleri tarafından da sunulan (primeclass) özel hizmet paketinde yolcular, evlerinden özel araçlarla alınarak havalimanına getiriliyor. Daha sonra bu yolculara, terminal girişindeki güvenlik noktasında, check-in kontuarında ve pasaport kontrolünde kuyruk derdi yaşanmayan özel bir bölümden hizmet sunuluyor. Havalimanında sunulan ayrıcalıklar bununla da sınırlı değil. Eğer duty free (gümrüksüz satış) mağazalarından alış veriş yapacaksanız yine özel kasadan ödeme yapabilir, özel salonlarda ağırlanır ve sonra da özel araçlarla uçağınızın kapısına kadar bırakılırsınız.