YUSUF ZENGİN

Pegasus Havayolları, birliğine dönmek için uçağa binmek isteyen iki askeri, fazla bagajları nedeniyle uçağa almadı. Yanlarında yeterince parası bulunmayan askerlerin fazla bagaj yükünden kaynaklanan ücreti ise diğer yolcular ödedi.
 
Pegasus Havayolları, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda büyük bir skandala imza attı. Ayşegül adlı yolcu, havalimanında şahit olduğu olayı, www.sikayetvar.com adlı siteye ileterek tepkisini dile getirdi. İstanbul’daki birliğine gitmek üzere İzmir’den Pegasus ile seyahat etmeyi seçen iki asker, büyük bir mahcubiyetle hayatının şokunu yaşadı.
 
Görevlilerin, check-in sırasında fazla bagajları olduğu için ekstra ücret ödemeleri gerektiğini söylediği iki genç, bagajlarını açıp askeri kıyafetlerini gösterip ekstra bagaj ücreti ödeme imkanlarının bulunmadığını dile getirdi. Gençler, görevlilerin bu konuda yardımcı olamayacaklarını söylemesi üzerine bavullarını alıp çaresizce bir köşede beklemeye başladı. Olaya şahit olan yolcular ise önce şirket yetkililerine tepki gösterdi ve daha sonra da aralarında para toplayarak askerlerin fazla bagaj ücretini ödedi.
 
Ayşegül adlı yolcunun şikayette bulunduğu yazı ise şöyle:
 
“Türk Askerini Zor Durumda Bırakan Pegasus’u Şiddetle Kınıyorum. Pegasus Havayolları’nı şiddetle kınıyorum. 26.11.17 Pazar günü İzmir Adnan Menderes havaalanında tesadüfen tanık olduğum olayı paylaşacağım. Askerlik görevini yerine getirmek için İzmir’den İstanbul’a uçacak olan 2 genç, bavullarını Pegasus görevlilerine verdiklerinde kilo aşımı olduğu için kendilerinden para istendi. Gençler durumu olmadıklarını dile getirerek bavullarını açtılar ve hepsi askeriyenin bize verdiği görev kıyafetlerimiz bunları götürmek zorundayız, aşım parasını verebilecek durumumuz yok dediklerinde Pegasus görevlileri tarafından yapılacak bir şey olmadığı söylenildi. Bu durumda gençler bavullarını alarak geriye çekildi. Harçlık paralarını denkleştirmeye çalışırken, bu duruma şahit olan diğer yolcular kendi aralarında çocukların parasını topladılar. Sizlere soruyorum bu çocuklar paraları olmasa ya da duyarlı insanımız toplamasa havaalanında mı kalacaktı?”.