Çok daha ucuza seyahat etmek istiyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyun!
 
Ucuz bilet, konforlu havalimanları ile lezzetli ikramlar ve eğlence sistemleriyle donatılmış uçaklar, hava ulaşımına olan ilgiyi her geçen yıl daha da artırıyor. Yapılan araştırmalar ise yolcuların büyük bir çoğunluğunun uçakla seyahati tercih sebebinin ucuz bilet olduğunu gösteriyor. Yani ne havalimanlarının konforu ne de son teknolojik altyapıya sahip uçaklar, tüm yolcuların olmazsa olmazı değil. Bu yüzden havayolu şirketleri ile havalimanı işletmecileri de sundukları fırsatlarla yolculara ‘en ucuza uçma’ imkanı sunmaya çalışıyor. Eğer sunulan avantajlardan yararlanmaz, bazı tedbirleri almaktan da kaçınırsanız satın aldığınız uçak biletinizin 2-3 katı kadar daha masraf yapacağınızı aklınızdan çıkarmayın.
 
PLANLAMAYI HAFTALAR ÖNCE YAPIN
 
Ucuza uçak seyahati gerçekleştirmenin ilk yolu, kuşkusuz ‘ucuz bilet’ satın almaktan geçiyor. Bu yüzden ucuz bilet almak için mutlaka uçuş planlamasını haftalar öncesinden yaparak havayolu şirketlerinin kampanyalarını takip etmek gerekiyor. Bulunan promosyonlu biletlerin ise vakit geçirmeden satın alınması tavsiye ediliyor. Ayrıca uçuş saati konusunda esnek davranarak da uygun fiyat seçenekleri ile seyahat edebilirsiniz. Havayollarının daha az tercih edilen uçuş saatleri genellikle daha uygun fiyatlıdır. Bu yüzden uçuş saatleri dışında, gideceğiniz havalimanı destinasyonu konusunda da esnek şekilde davranarak tasarruf edebilirsiniz. Birden fazla havayoluna sahip şehirlerin daha az tercih edilen havalimanlarına uçuşlar, genellikle yoğun havalimanlarına göre daha ucuzdur.
 
LÜZUMSUZ EŞYALARI BIRAKIN!
 
Ucuz bilet satın aldıktan sonra da yanınızda götürmeniz gereken eşyaların planlamasını yapın. Özellikle fazla ihtiyaç duymayacağınız eşyaları yanınızda götürmekte ısrar etmeyin. Eğer böyle bir hata yaparsanız, havayolu şirketlerine yüksek miktarda ‘fazla bagaj ücreti’ ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca, 100 mililitrenin üzerindeki parfüm ve makyaj malzemelerinizi el bagajınızda taşımayın. Çünkü ‘sıvı madde yasağı’ nedeniyle oldukça pahalı kişisel bakım malzemelerinize güvenlik görevlileri tarafından el konulacağını unutmayın.
 
ALTERNATİFLERİ DENEYİN!
 
Uçuş saati konusunda esnek davranarak uygun fiyat seçenekleri ile seyahat edebilirsiniz. Havayollarının daha az tercih edilen uçuş saatleri genellikle daha uygun fiyatlıdır. Birden fazla havayoluna sahip şehirlerin daha az tercih edilen havalananlarına uçuşlar da genellikle yoğun havaalanlarına göre ucuzdur. Ayrıca havalimanına giderken taksiye binmek yerine metro veya transfer hizmeti sunan alternatif toplu taşım araçlarını kullanın. Aynı şekilde havalimanından şehir merkezine giderken de toplu taşıma araçlarını tercih edin. Böylece daha ucuza giderek bütçenize katkıda bulunursunuz.

EN UCUZU PERSONEL KAFETERYA!
 
Yolcuların en çok şikayet ettiği konulardan biri de havalimanlarında yüksek fiyata satılan yiyecek-içecekler. Bu yüzden havalimanında çok az ücret ödeyerek zengin mönülü bir yemek istiyorsanız, adresiniz personel kafeteryaları olmalı. Sadece 13-20 TL ödeyerek, tabldot yemek ya da ızgara çeşitlerinden (et-tavuk) alabilirsiniz. Ayrıca süpermarketlere giderek tüm ihtiyaçlarınızı ucuza karşılayabilir, terminallerdeki satış otomat makinelerinden de içecek, bisküvi veya çikolatayı daha ucuza alabilirsiniz.
 
TAXI FREE’Yİ ALMAYI UNUTMAYIN!
 
Yurtdışından Türkiye’ye dönüşlerinizde ise yaptığınız alışverişlerde ‘Tax Free’ ücretini yani yüzde 22’lere varan vergi iadesini almayı unutmayın. Bunun için öncelikle gittiğiniz ülkede anlaşmalı mağazalardan yaptığınız alışverişlerde Tax Free belgesini almanız gerekiyor. Daha sonra da Türkiye’ye dönüşte havalimanında Tax Free ofislerine giderek yaptığınız alışverişlerin vergi iadesini talep edebilirsiniz.