YUSUF ZENGİN
 
Pegasus Havayolları’nın, 2 saat 40 dakika rötar yapması yüzünden İzmir’e gece yarısı inen Orkun adlı yolcu, şehir merkezine gidecek ulaşım aracı bulamayınca havalimanında sabahladı.
 
Pegasus’un uzun süreli rötarları yine yolcuları perişan etti. sikayetvar.com adlı web sitesine yaşadığı mağduriyeti ileten Orkun adlı yolcu, İstanbul’dan 2 saat 40 dakikalık rötarın ardından kalkan Pegasus uçağının, İzmir’e indiğinde ulaşım aracı bulamadığından evine gidemediğini söyledi. İstanbul’da rötarlı uçağın kalkış saatini beklerken perişan olan Orkun adlı yolcu, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda da çile çekmeye devam etti. Pegasus’a “3. sınıf bir hava yolları firması olduğu belli” diyen Orkun, “Allah ıslah etsin.” şeklinde öfkesini dile getirdi.
 
İşte Orkun adlı yolcunun şikayet yazısı:
 
Pegasus Havayolları 21:00'da Olan Seferim 23:40'ta Kalktı. İstanbul İzmir seferi yapan 30/11/17 PC 3307 uçuş kodlu saat 21:00' da olan seferim 23:40 'ta kalktı kimsenin kimseden haberi yok. Benimle aynı anda 21:00' de t**'den alan arkadaşım şu an evinde uyuyor. T** ne kadar kaliteli! Pegasus benim için bitmiştir ve tüm çevreme bunu anlatacağım inşallah bu iş pazarın da bütün müşteri potansiyelinizi kaybedersiniz beni bugün mağdur ettiniz. Ve evime gidemiyorum ulaşımım yok ve bu sizin umrunuzda da değil. Mazeretleri burada çürüyor ne yazık ki ne kadar 3. sınıf bir hava yollarıfirması olduğu belli oluyor bir daha asla Pegasus'la uçmayacağım şu an mağdurum ve evime gidemiyorum. Allah ıslah etsin.