Onur Havayolları’nın (Onur Air) bitmek tükenmek bilmeyen rötarlı uçuşlarının yanı sıra güvenlik konusundaki umursamazlığı da yolcuları çileden çıkarıyor.

Onur Air ile seyahat, yaşanan rötarlara şirket yetkililerinin açıklama yapmaması da eklenince tam bir kabusa dönüşüyor. Onur Air uçuşunda mağduriyet yaşayan Mehmet adlı yolcu, sikayetvar.com’a ilettiği yazı ile şirkete büyük tepki gösterdi. 50 dakikalık rötarı sadece kapıdaki uçuş bilgi ekranından öğrenebildiklerini anlatan Mehmet adlı yolcu, yaşanan kavga ve tartışmaya da hiçbir şirket görevlisinin müdahale etmediğini dile getirdi.

Mehmet adlı yolcunun şikayet yazısı ise şöyle:

Onur Air’de Güvenlik Sıfır, Bilgi Aktarma Sıfır!

Onur Air’den almış olduğumuz bilet tarihi 01-12-2017’de 23:55’te 112 numaralı kapıda beklerken bir anda 112 numaralı kapı İzmir uçağına dönüştü ve bizi 404 numaralı kapıya gönderdiler 50 dakika rötar olduğunu sadece ekranlardan öğrendik bir açıklama yapılmazken burada çıkan kavgaya tartışmaya da engel olunmadı, güvenlik sıfır, bilgi aktarma sıfır açıklama yok kötü bir firma... Üstüne 112 numaralı kapıdaki uçakta İzmir’e devredildi onların uçağı gelmediği için.