Türk Hava Yolları’na (THY), yurt dışında 2017’de yapılan133 denetim sonucunda büyük başarı elde etti.

Yabancı Hava Araçlarına Yapılan Emniyet Denetimleri olarak adlandırılan SAFA Programı kapsamında, THY uçaklarında Avrupa ülkeleri uçaklarından daha az bulguya rastlandı.  THY’nin SAFA puanı 0,16 oldu.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, elde edilen başarıyı resmi twitter hesabından duyurdu. Ekşi, şu açıklamayı yaptı:

“Türk Hava Yolları’na yurt dışında 2017 yılı içinde yapılan133 adet denetim sonucunda büyük başarı ile SAFA puanımız 0,16 olmuştur (en ideali bu değerin SIFIR olması). Avrupa Birliği havayollarının ortalaması 0,51’dir.”.

SAFA denetimleri, yabancı havayolu işletmelerinin AB ülkeleri arasında yaptıkları operasyonlarda diğer ülkeler tarafından uçağın kalkışından önce gerçekleştirilen denetimler olup, bakım ve uçuşa elverişlilik denetimlerinden farklı olarak hava araçlarının uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği konusunda uluslararası gereklilikleri yerine getirip getirmediğine bakılmaktadır. Uçağın fiziksel durumu, kokpit ve kabinde uyulması gereken gerekliliklerin kontrol edildiği denetimlerde, uçakla seyahat esnasında yolcuların uçuş güvenliğini sağlayacak kuralların en üst düzeyde uygulanması amaçlanmaktadır.