THK Üniversitesi’nin “Gelecekte Uzay ve Havacılık” başlığı ile gerçekleştirdiği Arama Konferansının sonuçları da etkinlikte sektör ile paylaşıldı.
THK Üniversitesi 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü dolayısıyla Ankara’da "Gelecekte Havacılık ve Uzay" temalı bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinliğe,Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet BAŞ,Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Cihan Kanlıgöz, THK Genel Başkanı ve Mütevelli Heyet Başkanı Kürşat Atılgan, Rektör Prof. Dr. Ahmet Erman Akbulut , THK Yönetimi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yöneticileri, sektörden çok sayıda temsilci ile üniversite personeli katıldı.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal etkinlikte yaptığı konuşmada havacılık sektörünün dünya ekonomisindeki yerine dikkati çekerek, Türkiye'nin 15 yılda sivil havacılıkta önemli büyüme sağladığını kaydetti. Söz konusu başarıların daha da artmasının yolunun eğitimden geçtiğini vurgulayan Birdal, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin önemine dikkat çekti.
Etkinlikte konuşan Türk Hava Kurumu Genel Başkanı ve THK Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Kürşat Atılgan da, Türkiye’nin havacılık alanında bugün kat ettiği mesafenin arkasında Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” vizyonu olduğunu kaydetti. Türk Hava Kurumu’nun, milli havacılığın gelişmesindeki önemini vurgulayan Atılgan; “THK kurduğu üniversite ile Türk havacılığının bilimsel anlamda ihtiyaç duyduğu insanları yetiştirmeye başladı. Havacılık alanındaki gelişmeleri uzay çalışmalarından bağımsız düşünmek mümkün değildir. Havacılıkta öncü ülke olmak için uzay çalışmaları da son derece önemlidir. Biz Türk Hava Kurumu ve Üniversitesi olarak sahip olduğumuz imkanlarla havacılık ve uzay alanında milletimize hizmet üretmek için sektörle her anlamda işbirliğine hazırız.” diye konuştu.
Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman Akbulut  ise Türkiye'nin son yıllarda yaptığı yatırımlar ve artan faaliyetleri sonucu sivil havacılıkta dünyanın ilk beş ülkesi arasında yer aldığını belirterek; "Uluslararası hava taşımacılığı sektörü son 10 yılda yüzde 5,6 büyürken ülkemizdeki artış yüzde 14'ü bulmuştur, neredeyse ortalamayı üçe katlamıştır. Sivil havacılıktaki büyüme nitelikli personel ihtiyacını arttırmakta, Türk Hava Kurumu Üniversitesi ise uluslararası
standartlarda verdiği eğitimle, bu ihtiyacı karşılamakta önemli bir misyon üstlenmektedir.” dedi. Türkiye'nin Uzay Ajansı kurma çalışmalarında da değinen AKBULUT, bu alanda yürütülen çalışmalara da bir paydaş olarak katkı sağlamak istediklerini ifade etti.
Etkinlikte, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin 1-3 Aralık tarihlerinde, sektörden pek çok yetkin ismin katılımı ile gerçekleştirdiği “Gelecekte Havacılık ve Uzay Arama Konferansı”nın sonuçları da paylaşıldı.