YUSUF ZENGİN

Onur Havayolları (Onur Air), İstanbul-İzmir uçuşunda 2 saatlik rötar yüzünden beklettiği yolculara kola ikram etti. Ancak bu gecikme, bazı yolcuların bağlantılı uçuşlarını kaçırmasına neden oldu.

Onur Air ile ilgili rötar ve buna bağlı şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Rötar mağduriyeti yaşayan Selin adlı yolcu da, şirkete olan tepkisini sikayetvar.com’a iletti. İstanbul’da 2 saatlik rötar nedeniyle Onur Air’in sadece kola dağıttığını dile getiren Selin adlı yolcu, gecikme nedeniyle İzmir’deki bağlantılı uçuşuna da yetişemediğini ve mağduriyetinin ise karşılanmadığını dile getirdi.

Selin adlı yolcunun şikayet yazısı şöyle:

Onur Air 2 Saatlik Rötara 1 Adet Kola Hediyesi!

Saat 07:00’da olan 06/12/2017 tarihli İstanbul / ADB uçusu önce saat 08:30’da yapılacak denildi. O da yetişmeyince uçak 09:00’da anca kalkabildi. 2 saatinizi yedik bari birer kola dağıtalım şeklinde herkese kola tutuşturmaya çalıştılar. Tabi bununla da bitmedi. Dönüş uçağım saat 12:00’da olduğu için baştaki saatin sekmesi nedeniyle kaçırdım. Adnan Menderes Havalimanı’ndaki yetkililerle görüştüm. Bir sonraki uçuşla değiştirebilir misiniz diye, biz herhangi bir şey yapamayız cevabını aldım. Son 10 gün içinde 4 adet uçak bileti aldığım bir firmanın yaklaşımının bu şekilde olması pek de hoş olmadı. Bir daha Onur Air’i kullanacağımı sanmıyorum.”.