İnşaat çalışmaları hız kesmeden devam eden İstanbul Yeni Havalimanının çevre güvenliği radarla korunacak.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda geçen yıl 28 Haziran’da yaşanılan terör saldırısı sonrası havalimanı güvenlik teknolojilerini artıran Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, açılışına bir yıldan az bir süre kalan İstanbul 3. Havalimanı’nda son teknolojiyi kullanarak çevre güvenliğini radar tabanlı yapacak.

PİLOT UYGULAMA ANTALYA’DA

Projenin pilot uygulaması, Türkiye’nin en fazla yabancı ziyaretçi girişi olan Antalya Havalimanı’nda gerçekleştirecek. DHMİ, Antalya Havalimanı’na döşeyeceği radar tabanlı güvenlik sistemi için 16 milyon TL harcayacak. DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Antalya Havalimanı’na yapılacak radar tabanlı güvenlik sisteminin yatırımı için ilerleyen günlerde sözleşme imzalayacaklarını ifade etti.

Ocak, Antalya Havalimanı’nın tüm çevre güvenliğini radarla yapacaklarına dikkat çekerek, “Havalimanı çevresinde 4 radar ve gece görüşü de olan sensörlü kameralar yerleştireceğiz. Yeraltından fiber optiklerle kumanda merkezine bu görüntüler anında eş zamanlı aktarılacak. Çok komplike ve iyi bir sistem. Kuş uçsa haberimiz olacak” dedi.

BÜYÜKLERDE DE OLACAK

Funda Ocak, radar tabanlı çevre güvenlik sistemlerinin pilot bölge olarak başta Ankara Esenboğa Havalimanı'na yapılacağını belirterek, kamulaştırma sınırlarının netleşmemesi nedeniyle sistemin Antalya’ya kaydırıldığını söyledi. “Esenboğa Havalimanı’nda üçüncü pist bittikten sonra oraya da aynı sistemi kurmayı planlıyoruz.” diyen Ocak, büyük havalimanlarında çevre güvenliğinin radarlar ve sensörlü kameralarla yapılacağının bilgisini verdi.

100 MİLYON TL’LİK HARCAMA YAPILDI

Funda Ocak, 2014-2017 arasında havalimanları güvenlik teknolojilerine yaklaşık 100 milyon TL’lik harcama yapıldığı bilgisini verdi. Bu yıl 35 milyon liralık X-Ray cihazını havalimanlarına yerleştirdiklerini de anlatan Ocak, “Ayrıca tanesi 500 bin dolar olan body scanner (vücut tarayıcı) cihazlarından da 24 adet aldık. ABD ve İngiltere’nin uyguladığı kabin yasağı sonrasında da 4 tomografi cihazı satın aldık.” dedi.