Devlet Hava Meydanları (DHMİ) İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak, ‘havalimanlarında kurulum çalışmaları yürütülen son teknoloji sistemlerle ilgili’ açıklamalarda bulundu.

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, ileri teknoloji ürünü sistemlerden oluşan çok gelişmiş altyapıya sahip hava seyrüsefer teşkilatıyla; Türk hava sahasının dünyanın saygın havayolu şirketlerinin güven duyup, tercih ettiği hava sahası haline getirmeyi başardıklarını söyledi. Bu alandaki çalışmaları, yenilikçi bir anlayışla sürdürdüklerini, dünyadaki en son teknoloji ve uygulamaları da süratle sistemlere dâhil ettiklerine dikkat çeken Ocak, “Türkiye’de bir ilke daha imza atarak uzak kule (Remote Tower)  uygulamasını Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’da yakında başlatıyoruz. Esenboğa Havalimanında oluşturulacak bir ofisten Ağrı’nın hava trafiğinin yönetileceği sistemin tesisi için çalışmalar devam ediyor.” dedi.

Funda Ocak, Gaziantep Havalimanı’nda radarlı yaklaşma kontrol hizmeti sağlanması amacıyla başlatılan çalışmaların da tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, projenin hayata geçirilmesi ile son dönemde önemli ölçüde artan hava trafiğini rahatlatmak için burada daha etkin bir hizmet sağlanacağını kaydetti. “İşte yeni bir yerli ve millî uygulama daha” diyen Ocak, “Hava araçlarının dünyanın herhangi bir yerinden Esenboğa ve AHL’nin anlık meteoroloji ve meydan bilgilerine ulaşabilmelerine imkân sağlayan ‘Dijital ATIS’ Sistemi, öz kaynaklarımızla üretilerek hizmete verildi.” şeklinde konuştu.

Funda Ocak ayrıca  ‘alternatif pilot-kontrolör veri iletişimi’ çalışmalarında son aşamaya geldiklerini açıkladı. Ocak, pilot ve kontrolörler arasında telsizle sağlanan hava/yer haberleşmesine alternatif olarak veri iletişimi teknolojisinin (DCL ve CPDLC) hayata geçirilmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü dile getirdi.