Savunma sanayisinde küresel oyuncu olmak için atağa geçen Türkiye’nin ürettiği ürünlere dünyanın dört bir yanından talep geliyor. Taarruz taktik keşif helikopteri ATAK’ın ihracatı için Pakistan ile anlaşmaya varılırken, Tayland da alım için harekete geçti. İnsansız hava aracı (IHA) ANKA da Malezya’ya satılacak

Türkiye, savunma sanayisinde küresel oyuncu olma yolunda ilerliyor. Savunma sanayi firmaları projeler üretiyor, ürünlerini görücüye çıkarıyor, yeni pazarlar arıyor. Ulusal güvenliği tehdit eden gelişmelere rağmen başta ABD olmak üzere NATO'dan savunma konusunda gerekli desteği göremeyen Türkiye, son dönemde kendi güvenliğini öne alan yeni projelere yöneldi. Hükümet 2018 yılı bütçesinden savunma ve güvenlik birimlerinin ihtiyacı olan modernizasyon harcamaları için ilave 18.7 milyar TL'lik kaynak ayırdı. Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında hava savunma sistemi, tank modernizasyonu, elektronik koruma sistemleri ve gemi projelerinin de aralarında bulunduğu 5 milyar dolar tutarında 22 proje görüşüldü.

KÜRESEL OYUNCU OLUYOR

Dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak kabul edilen "Defense News Top 100"de yer alan Türk şirketi sayısı üçe yükselirken, Aselsan ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin (TUSAŞ) çıkışını sürdürdüğü listeye, Roketsan bu yıl ilk kez 98'inci sıradan girdi. Türkiye, dünyanın dört bir yanında ürünlerini görücüye çıkarmaya başladı. Taarruz taktik keşif helikopteri ATAK'ın ihracatı için Pakistan ile anlaşmaya varılırken, Tayland da ATAK helikopterinin peşine düştü. İnsansız hava aracı (IHA) ANKA için Malezya ile ciddi mesafe alındı ve Şili Aselsan'a tank modernizasyonu vermek için girişimde bulundu. Roketsan'ın topçu roketlerinin yanında taktik füze sistemleri de hem Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) hem de yurt dışı dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılırken, Sarsılmaz, Amerika'dan Uzak Doğu'ya, Avrupa'dan Afrika'ya, toplam 78 ülkeye ihracat yaptı.

ATAK'A AĞIR ABİ GELİYOR

TÜBİTAK'ın savunma sanayisinin yanında olduğunu vurgulayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü'nde HGK-1' mühimmatının geliştirildiğini ve seri üretimine başlandığını açıkladı. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Taarruz Taktik Keşif Helikopterleri Atak'ın yeni versiyonunun yerli tasarım bir saldırı helikopteri olacağını söyledi. TUSAŞ tarafından tasarlanan Türkiye'nin ilk milli helikopteri T-625'in 2018 yılı yaz aylarında ilk kalkışını yapacağı belirtiliyor. Türkiye'nin dünyadaki silahlı insansız hava aracı üreten sekiz ülkeden biri olduğunu belirtilirken, 2016 yılından bu yana SİHA kullanılmaya başlandı. Operasyonlara anlık istihbarat sağlayan ANKA ve BAYRAKTAR IHA'ları, ikinci aşamada geliştirilen silahlı versiyonları ile TSK'nm terörle mücadele operasyonlarında şehit sayısının asgari seviyeye düşürülmesine katkı veriyor. IHA ve SİHA motorlarının da yerli olarak üretilmesi için çalışma yürütülüyor. Vestel'in Karayel adını verdiği İHA ise hizmet sözleşmesi ile kullanılıyor.

ALTAY'DA SERİ ÜRETİM

Ana muharebe tankı Altay'ın prototip üretimi bitti, seri üretimi için ihaleye çıkıldı. Öte yandan milli motor geliştirme süreci de devam ediyor.
Yerli motor konusunda aralık sonunda teklifler alınacak. Ekonomi Bakam Nihat Zeybekci, Bakanlık olarak savunma sanayisinde yerli, katma değeri yüksek, markalaşma ve tasarıma önem veren projeleri desteklediklerini söyledi.

KÖTÜ KOMŞU BİZİ EV SAHİBİ YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada "Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Biz şimdi insansız hava aracımızı, silahlı insansız hava aracımızı yapıyoruz ve şimdi de tanklarımıza başlıyoruz. Artık ihtiyaçlarımızın büyük bir kısmını kendi ürünlerimizle karşılar hale geldik. Kendi kendimize yetmek zorundayız. Bilim insanımız ile siyasetçimiz el ele vermek durumunda" şeklinde konuşmuştu.

YERLİ PROJE DÖNEMİ

Türkiye'nin elinde bulunan hava savunma sistemlerinden Aselsan tarafından geliştirilen Atılgan ve Zıpkın çok alçak irtifa kısa menzilde hava savunması için kullanılıyor.

Testleri devam eden Türkiye'nin ilk özgün orta irtifa hava savunma sistemi Hisar-A da 2020'de üretime geçilecek.

Lisans altında üretilip milli imkanlarla hassas vuruş kabiliyeti kazandırılan azami 280 km menzilli Bora füzesi TSK envanterine girdi.

Kasırga TR-300 füzesi Kara Kuvvetleri'nin vurucu gücünü artırdı.

Roketsan tarafından geliştirilen uzun menzilli tanksavar füze sistemi UMTAS, helikopter, IHA, kara aracı, sabit platform, hafif saldırı uçağı, deniz platformu gibi çeşitli platformlara entegre edilebilen ve tüm zırhlı sistemlere karşı etkili olan uzun menzilli tanksavar silah sistemi.

Yine Roketsan tarafından geliştirilen OMTAS ise kompozit tüp içerisinde tripod üzerinden ateşlenmek üzere geliştirilmiş bir anti-tank füze sistemi.

Cirit ise helikopter, İHA, kara aracı, sabit platform, hafif saldırı uçağı, deniz platformu gibi çeşitli platformlara entegre edilebilen hafif zırhlı veya zırhsız sabit ve hareketli hedeflere karşı yüksek hassasiyet ile etkin maliyetli çözüm sağlayan bir sistem. Stamp kara ve deniz platformları için geliştirilmiş uzaktan kumandalı stabilize bir top, silah sistemi.

Yurtdışından teknik destek alınmadan üretilen Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) üretimi de hız kazanacak.