Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlileri Matin Ghaziani ve Masoud Latifinavid ile Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Hamed Tanabi, tamamen yerli kaynakları kullanarak geliştirdikleri “Kendini onaran balistik kaplama projesi: BUYAN" ile TÜBİTAK BİGG Programından da 150.000 TL’lik destek almaya hak kazandı.
Öğretim görevlileri, aynı proje ile ODTÜ Teknokent tarafından düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler Girişimcilik Hızlandırma Programı Yarışmasında da en büyük ödül olan Elginkan Vakfı Büyük Ödülü’nü kazanmıştı.
Milli Savunma Sanayii için geliştirilen BUYAN Projesi Hakkında:
Balistik kaplama, araçların yakıt tanklarında herhangi bir nedenle oluşan hasarı anında kendi kendine onararak sızıntıyı engelliyor. Yaklaşık 10 aylık bir çalışma sonucu tamamı yerli imkanlarla üretilen balistik kaplama, korunma ihtiyacı duyan her türlü araca uyum sağlayabiliyor. Türkiye’de askeri kara araçların çoğu aksamı yerli imkanlarla üretebilirken, yakıt tanklarının kaplaması yurt dışından satın alınıyor. Geliştirdikleri teknolojiyi Türk savunma sanayisinin ABD ve Fransa’dan satın aldığını belirten akademisyenlerimiz, projenin amacının bu alandaki dışa bağımlığı bitirmek olduğunu belirtiyor.