Ooredoo Doha Maratonu'nun resmi spor turizm ortağı olan Katar Turizm Otoritesi (QTA), tüm zamanların en iyi sporcularından biri olan Sir Mo Farah'nın 12 Ocak 2018 Cuma günkü yarı maraton etkinliğine katılacağını duyurmaktan gurur duyuyor. Katar ve dünyanın dört bir yanından maratona katılan amatör ve profesyonel atletler herkesi Katar'ın başkenti Doha'da koşulacak maratonda şampiyon atlet Farah’a katılmaya çağırıyor.


Ard arda Dünya Şampiyonası ve Olimpiyat Oyunları’nda üç uzun mesafe yarışı kazanan ilk sporcu olarak tanınan Mo Farah, 2016 Rio Olimpiyatları’nda 5.000 m ve 10.000 m'de iki altın madalya kazanarak tarih kitaplarındaki yerini güvence altına almış oldu.
Yeni antrenörü aynı zamanda kadın maratonu dünya rekoru sahibi Paula Radcliffe'nin de antrenörü olan Gary Lough'un Farah’a koçluk ettiği ilk koşu olacak olan bu maraton, atletin 2018 yılında katılacağı ilk koşu olacak.
Doha'daki yarı maraton, Nisan 2018'de Farah'nın Olimpiyat şampiyonu Eliud Kipchoge ile rekabet edeceği Londra Maratonu'na doğru önemli bir adım olacak.
Mo Farah, Doha'ya gelişi üzerine "Gerçekten 2018 sezonunu Doha'da açmayı dört gözle bekliyorum" yorumunu yaptı. “Doha'nın Corniche bölgesinde hızlı ve düz koşuda kendimi test etmeyi ve ayrıca şehri gezmeyi sabırsızlıkla bekliyorum "dedi.
Doha maratonu, tam maraton, yarı maraton, yetişkinler ve gençler için 10.000m ve 5.000m koşuları, çocuklar için 3.000m ve 1.000m koşuları içeriyor. 50'den fazla milletten atletin katıldığı Ooredoo Doha Maratonu, son beş yılda Katar'da en büyük kitlesel katılıma sahip etkinliklerden birisi oldu.
Mo Farah,  "Ayrıca elit sporcularla koşup, maratondaki amatör sporcular ve izleyicilerle vakit geçirmek için sabırsızlıkla bekliyorum. Bu harika atmosfer ve önemli deneyime ev sahipliği yapan Doha, gerçekten uluslararası bir kent” diye ekledi.
Katar'ın başkentinde geçireceği süre boyunca Mo Farah ve diğer önde gelen uluslararası sporcular, çeşitli okul ve üniversiteleri ziyaret edecek. Sporcular ayrıca kamusal etkinliklere de katılıp hayranlarıyla buluşacak.
QTA Başkan Vekili Hasan Al Ibrahim, "Mo Farah'nın atletik kariyerinin bu heyecan verici yeni bölümü başlatma pisti olarak Doha'yı seçmesinden çok memnunuz" dedi. "Katar, çok sayıda küresel spor karşılaşmasına ev sahipliği yaptı, ve hoş kış havası, birinci sınıf spor tesisleri ve ödüllü konukseverlik seçenekleri ile sporcuların ve spor severlerin bir araya gelerek spor tutkusunu kutlaması için ideal bir ülke. Sör Mo ve Katar'daki tüm uluslararası katılımcıları Ooredoo Doha Maratonu boyunca ağırlamayı dört gözle bekliyoruz " dedi.