Uzun süreli sık uçuşlar; pilot ve kabin memurlarının (hostes) yanı sıra yolcuları da ‘fıtık’ ediyor.

Son teknolojik altyapıya sahip uçaklar, konforlu bir seyahat imkanı sunsa da birçok ciddi rahatsızlığa neden oluyor. Bu yüzden olsa gerek uçuşlarda en büyük sıkıntıyı sık seyahat eden yolcular ile hostes ve pilotlar yaşıyor. Özellikle uçuş boyunca devamlı ayakta duran, türbülanslarda düşmemek için vücutlarını gergin tutan, ikram servisine çıkan ve baş üstü dolaplarına ağır valizleri yerleştiren hostesler ile kokpit koltuğunda hareket etmeden oturan pilotlar ciddi rahatsızlıklara yakalanıyor.

Uzmanlar, pilot ve uçuş mühendislerinde en sık rastlanan rahatsızlıkların bel sorunu olduğunu söylüyor. Kokpit ekibinin çoğunda bel omurlarındaki eklem sorunları veya bel fıtığı rahatsızlığının gözlendiğine dikkat çeken uzmanlar, uçuş ekibinin de bellerinin sık sık tutulmasından yakındığını ifade ediyor. Uzmanlara göre hostesler en çok ense ve sırt ağrılarından şikayet ediyor. Aynı şekilde uçak yolcuları da uzun kıtalararası uçuşlarda saatlerce aynı pozisyona oturmaktan, vibrasyona maruz kalmaktan ve uçuş stresinin oluşturduğu gerginlikten bel ve boyun rahatsızlıkları hissedebiliyor. Özellikle ekonomi sınıfı yolcuları, dar koltuk arası mesafesi yüzünden oturuma pozisyonunu kolayca değiştirme ve fazlaca koridorda gezinme imkânı bulamıyor. Bu yüzden uçak yolcuları arasında omurga ağrıları da sık görülüyor.

AĞRILARIN SEBEBİNİ ÖĞRENİN

Uzmanlara göre bel ağrılarından kurtulmak için öncelikle ağrıların sebebini iyi bilmek gerekiyor. Yani boyun, sırt kasları ya da başka bir rahatsızlık bu ağrılara neden olabiliyor. Örneğin akciğer hastalıkları, safra kesesi ve mide rahatsızlıkları da sırtta ağrı yapabiliyor. Teşhis öncelikle fiziki muayene, şikayetlerin dinlenmesi ve sonra da MR, BT ve direkt grafi incelemeleri ile konuluyor. Bu konuda EMG de yardımcı oluyor.

Sonra da sırt kaslarının gevşetilmesine sıra geliyor. Bu gevşetme de en etkili kyroprakti ve manuel terapi ile yapılıyor. Ayrıca fibrozitlerin teker teker tespit edilip yok edilmesi gerekiyor. Bunun için de sırta minik iğnelerle yapılan tedavinin eklenmesi isteniyor. İleri derecede boyun fıtığı rahatsızlıklarında ise genelde yarım saat sürecek basit bir ameliyatla ortalama dört beş gün içinde normal yaşama dönülebiliyor.

EN İYİ EGZERSİZ YÜZME

Tedavi bitiminde ise doktorun önereceği sırt kaslarını güçlendirecek egzersizlerin ihmal edilmemesi isteniyor. Bu konuda en iyi egzersiz ise sırtüstü yüzme. Ayrıca soğuktan mümkün olduğunca uzak durulması, güneş, deniz, sıcak kum ve kaplıcaların ise ihmal edilmemesi isteniyor. Tüm bu tedaviler sırasında ve sonrasında bazı hareketlerden da kaçınmak gerekiyor. Yerden bir şey alırken öne veya yana eğilmek yerine çömelmek, yukarı doğru uzanmak yerine bir şeyin üstüne çıkıp işimizi görmek sırt ağrısı riskini azaltıyor.

Ayrıca sürekli pozisyon değiştirmek, yani uzun süre oturmamız gereken bir iş yapıyorsak en geç yarım saatte bir dolaşmak, aynı yerde ayakta durmaktan kaçınmak, televizyon seyrederken veya gazete okurken sırtımızı ve başımızı dayayacak koltukları tercih etmemiz gerekiyor.