İzmir’de yaşayan Sümeyye Turan (27), çocukluk hayali uçmayı anestezi teknikeri olarak görev yaptığı 112 ambulans helikopteriyle gerçekleştiriyor.

Çocukluk çağında yamaç paraşütü pilotu olan bir yakınında etkilenen Turan, havacılık ve bununla ilgili spor branşları belgeselleri izleyerek büyüdü. 12 yaşında böbrek rahatsızlığı geçiren Turan, bu süreçte uçma planlarını ertelemek zorunda kaldı. Sağlık sorunları nedeniyle zaman zaman eğitimden ayrı kalan Turan, yaşadığı zorluğa rağmen Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Anestezi Bölümünden mezun oldu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bir süre çalışan, kısa süreli yamaç paraşütü ile amatör uçuşlar gerçekleştiren Turan, son 4 yıldır da Sağlık Bakanlığı’na bağlı helikopter ambulansta görevli. Yaptığı işin zor ama bir o kadar gurur verici olduğunu belirten Turan, “Hastayı almak için indiğimizde insanların bize dua ettiğini hissediyorum. Bazen yeni doğmuş bir bebeği bazen de sağlık durumu çok kritik durumdaki hastayı taşıyoruz. 1-2 günlük bebeklerin anneleri yavrularını sizin elleriniz bırakıyor. O yüzden bize emanet edilen canı kurtarmak için canla başla çalışıyoruz.” dedi.

Bazen zor durumda yardım bekleyen hayatları kurtarmak için kendi canlarını tehlikeye atarak havalandıklarını anlatan Turan, o anlarda bile hiç korkmadığını hem taşıdığı hastaya hem de görev yaptığı arkadaşlarına moral verdiğini dile getirdi.

Ambulans helikopterde çalıştığı için pişmanlık duymadığını ifade eden Turan, “İyi ki bu mesleği seçmişim. Uçma sevgimin mesleğimle birleşmiş olması çok mutluluk verici. Hem uçuyorum hem hayat kurtarıyorum. Eğer bir gün kara ambulansına geçersem çok üzülürüm çünkü uçmadığım zamanlar rüyama giriyor.” diye konuştu.