Türk Hava Yolları’nın (THY), İstanbul-Frankfurt uçuşunda rahatsızlanarak bayılan Kaptan Pilot C.S.’ye 6 ay uçuş yasağı verildi.

THY’nin İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan geçen ay 144 yolcusu ile havalanan TK1617 sefer sayılı Frankfurt uçağında, Kaptan Pilot C.S. rahatsızlanarak bayılmıştı. A 320 tipi uçağın yönetimini devralan ikinci pilot Emre Atik ise sorunsuz şekilde Belgrad’a acil iniş yapmış, bu başarısı nedeniyle THY Yönetimi tarafından da ödüllendirilmişti.

Kuveyt-İstanbul uçuşundan gece geldikten sonra sabah da İstanbul-Frankfurt seferi için görevlendirilen C.S. için de yaşanan talihsiz olay nedeniyle soruşturma başlatıldı. Uçuş sırasında bayılan kaptan pilot C.S.’nin, rahatsızlığının ardından Türkiye’ye dönerek hastanede tedavisine devam edilmişti. Yapılan kontrollerde C.S.’nin belirli bir rahatsızlığının olmadığı ancak kronik yorgunluğa bağlı bayılmış olabileceği belirtildi. EASA kuralları gereği bu tür durumlarda kesin bir hastalık tanısı konulamadığı için C.S.’nin uçuşları altı ay süreyle kesildi.