YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları’nın (THY), İstanbul-Hatay uçuşunu gerçekleştiren kaptan pilotu, gecikme nedeni olarak değişik açıklamalar yapınca yolcuları çileden çıkardı.

THY ile İstanbul’dan Hatay’a giden Adem adlı yolcu, uçakta 3 saat bekletilmelerinin yanı sıra rötara gerekçe olarak pilotun farklı açıklamalar yapması nedeniyle şirkete büyük tepki gösterdi. Yaşadıkları mağduriyetisikayetvar.com’a anlatan Adem adlı yolcu, “Bu kadar insanın aklıyla dalga geçmek ne THY’nin hele de böyle bir pilotun hakkı değildir.” dedi.

İşte o şikayet yazısı:

THY ve Pilotunun Ayıbı.

29/12/2017 tarihli 13:45 İstanbul Hatay TK 2254 sefer sayılı uçak pilotunun yaptığı terbiyesizliği şikayet ediyorum. Uçağın içinde 3 saatten fazla bir süre bekletip sürekli yalan söyleyerek yolcuları uçakta tutup hiçbir açıklama yapmamasını şikayet ediyorum. Yalanlar teknik arızayla başlayıp ondan sonra giderildi deyip sonra daha başka yalanlar söylenerek yolcuların aklıyla dalga geçilmiştir. En son da teknik arıza giderildi denip kuleden izin beklenirken arıza tekrar oluştu deyip tüm yolcular uçaktan indirildi. Böyle bir şey olamaz. Salona geçtikten sonra salondaki yetkili görünen kişiler! Pilotun yaptığı anonsların gerçeği ifade etmediğini onların haberlerinin olmadığını ileterek pilotun yalancılığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu kadar insanın aklıyla dalga geçmek neTHY’nin hele de böyle bir pilotun hakkı değildir.