YUSUF ZENGİN

Pegasus Havayolları, İstanbul-İzmir uçağında yaşanan rötar nedeniyle ikram olarak sadece su ve meşrubat dağıtınca yolcuların tepkisine uğradı.

Pegasus ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan İzmir Esenboğa Havalimanı’na gidecek Sonya adındaki yolcu, 3 saatlik rötar nedeniyle şirkete tepki gösterdi. İkram verileceği söylendiğini ancak yiyecek yerine sadece su ve meşrubat dağıtıldığına dikkat çeken Sonya adlı yolcu, çileli yolculukta yaşadığı mağduriyeti sikayetvar.com’a anlattı.

Pegasus Havayolları Pegasus Gecikme Ve İkram Fiyaskosu!

PC3306 1 Ocak 2018 tarihli İstanbul Atatürk-İzmir 13.10 uçağına gecikmeli olarak alındık. Uçakta 35 dakika bekletildikten sonra teknik bir sorun yaşandığı söylendi ve uçaktan indirildik. Önceki seferinden gelen uçakta gerekli kontroller yapılmamıştı ve yaşanan sorunu kaptanın tesadüfen fark ettiğini öğrendik. Uçaktan indirildiğimizde muhatap bulamadık sonra çıkış kapısı ekranında 2 saat 10 dakika gecikme olduğunu gördük. Bir müddet geçtikten sonra ikram yapılacağı anons edildi. İkram olarak yiyecek verilmeksizin su ve meşrubat verildi. Bu işlem yapılırken de yolcu listesinde bir düzen yoktu. Görevli dakikalarca isim aradı. Sıradan bir Pegasus fiyaskosu gibi görünse de rötar 3 saate çıktı. 13.10’da kalkması gereken uçak 16.00’da kalkacak.