YUSUF ZENGİN
İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın hub (aktarma merkezi) ilan edilmesi talebinde ısrarlı olduklarını söyleyen Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “İzmir yeterince tanıtılmıyor. Bu nedenle THY’nin yaptığı haksızlığı gidermek için Lufthansa ile arayışımızı sürdüreceğiz” dedi.

ETİK Yönetim Kurulu Toplantısı Four Points by Sheraton İzmir Otel’de düzenlendi. Toplantıya ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler ve Lufthansa’nın Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer katıldı. Toplantıda konuşma yapan Mehmet İşler, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayan, katma değer yaratan turizm sektöründe konaklama ve ağırlamanın yanı sıra ulaşımın çok önemli olduğunu vurgulayarak “Direkt uçuşlar turizm sektörü için önemli. Kentimizin nüfusu 5 milyon ama elimizde 10 milyon varışı ağırlayacak havaalanı, turizm alt yapısı, konaklama tesisi varken direkt uçuş yok” diye konuştu.

SAĞLIK TURİZMİNDE KAYBEDİYORUZ
Mehmet İşler, THY’nin Adnan Menderes Havalimanı’nı hub (aktarma merkezi) ilan etmesi ve direkt seferler koyması talebinde ısrarlı olduklarını dile getirerek, direkt uçuşların özellikle sağlık turizmi ve otelciler için çok önemli olduğunu söyledi. THY nezdindeki girişimlerin sonuçsuz kalmasını eleştiren Mehmet İşler, “Kongre turizmini kaybettik. Sağlık turizmi vardı, onu da kaybediyoruz” dedi.

‘ÖKSÜZ EVLAT KALDIK’
Direkt uçuş konusunu THY’ye götürdüklerini belirten İşler, kendilerine ‘Bu bir maliyettir, hesap işidir, her isteyene hub yapamayız’ dendiğini söyleyerek konuşmasının devamında şunları ekledi “Ama baktık ki Ankara hub ilan edildi, dört ülkeye, sekiz şehre direkt uçuşlar kondu. Demek ki bunun maliyetle filan ilgisi yok. THY istediği gibi karar alabiliyor. İzmir bir sanayi ve turizm şehri, Ankara bürokrasi şehri. Biz yine öksüz evlat kaldık.”.

YOL HARİTSINA SUNEXPRESS’İ DE DAHİL EDECEKLER
THY’nin yaptığı haksızlığı gidermek için Lufthansa ile arayışlarını sürdüreceklerini dile getiren Mehmet İşler, “Bir yol haritası çizecek, bu arayışa Sun Express’i de dahil edeceğiz. Lufthansa’nın 25 milyondan fazla müşteriye hitap eden sadakat programına nasıl entegre olacağımıza ilişkin bir çalışma yapmamız, proje geliştirmemiz gerekiyor. Lufthansa ile işbirliği yapabilmek için bir çalışma grubu oluşturacağız. Adım adım ilerleyeceğiz” dedi.