YUSUF ZENGİN

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yönetmelikte değişikliğe giderek havayolu şirketlerinin yolculara ücretsiz otobüs hizmeti sunmasını yasakladı.

SHGM, havayolu şirketleri tarafından yolcu memnuniyeti gözetilerek havalimanına yakın noktalardan gerçekleştirilenden ücretsiz yolcu servislerini sadece havalimanı işletmecilerinin yapmasına karar verdi. SHGM’nin bu düzenlemesi ise havayolu şirketlerini rahatsız etti.

SHGM,  geçen yıl Haziran’da havalimanları yer hizmetleri yönetmeliğinde düzenlemeye gitti. Buna göre, havalimanına yolcu servisi düzenlenmesi işi havayollarının elinden alınarak havalimanı işletmecilerinin uhdesine verildi. Aynı güzergahta ise sadece bir firmanın yolcu taşıyabilmesine müsaade veren düzenleme 1 Ocak 2018 itibariyle yürürlüğe girdi.

SHY-22’de yapılan değişiklikle, “Yerli hava taşıyıcısı, ulaşım hizmeti hariç olmak üzere, bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde belirtilen yer hizmet türlerinin tamamını veya bir kısmını B grubu çalışma ruhsatı alarak kendi için yapmaya yetkilidir” ifadesi, “Yerli hava taşıyıcıları 5 inci maddede belirtilen havalimanı yer hizmet türlerinden ulaşım hizmeti hariç, diğer hizmet türlerinin tamamını veya bir kısmını B grubu çalışma ruhsatı alarak kendileri için yapmaya yetkilidirler” şeklinde değiştirildi.

DHMİ ÜCRETTEN YÜZDE 33 KOMİSYON ALACAK

Yolcu memnuniyeti için havalimanlarına yakın şehirlerden ücretsiz yolcu taşıyan havayolu şirketleri, 1 Ocak’tan itibaren yolcu taşıma yetkilerinin alınmasına tepki gösterdi. Havayolu şirketleri, söz konusu uygulamaları sayesinde binlerce yerli ve yabancı yolcunun havalimanlarında ücretsiz olarak taşındığını, bu hizmetin ellerinden alınarak DHMİ’nin yolcu başına yüzde 33 komisyon alacağı yeni bir sisteme dönüştürülmesinin Avrupa Birliği uyum yasalarına da aykırı olduğu vurgulandı.

Havayolu şirketleri, değişikliğin neden yapıldığına ve ne amaca hizmet ettiğine dair açıklama beklediklerini vurgulayarak, mevcut uygulamanın değiştirilmesiyle yolcuların belirli bir bedel karşılığında taşınacağını ve bu sayede havalimanı işletmecilerinin haksız gelir elde edeceğinin de altını çizdi. Havalimanlarından şehir içine ya da yakın şehirlere havayolu şirketlerinin ücretsiz taşıması projesi Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde bizzat kendisinin talimatıyla başlatılmıştı.