YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları’nda (THY) 21 yıl uçtuktan sonra emekli olan Yusuf Sezai Turan, bayrağı iki oğluna devretti.

Türk Hava Yolları'nda (THY) 21 yıl uçtuktan sonra emekli olan Yusuf Sezai Turan, bayrağı iki oğluna devretti. Emekli olan pilotu son uçuşunda ailesi yalnız bırakmadı.

Türk Hava Yolları (THY) kaptan pilotlarından Yusuf Sezai Turan (63), 8 Ocak'ta yaptığı Antalya- İstanbul uçuşuyla gökyüzüne veda etti. Hava Kuvvetleri'nden ayrıldıktan sonra bir süre özel sektörde görev yapan Turan, son 21 yıldır da THY'nin Airbus tipi uçaklarında görev yapıyordu. Turan önceki gün gerçekleştirdiği Antalya-İstanbul uçuşuyla gökyüzüne veda etti. Turan'ı son uçuşunda eşi Ayten Turan ile THY'de aynı filoda görev yapan oğlu Kaptan Pilot Evren Turan ve pilotaj eğitimine devam eden diğer oğlu Eren Turan yalnız bırakmadı. Turan ailesi uçağa yolcu olarak binerken, Turan'ın oğulları ile birlikte aynı kokpitte görev yapmasına uçuş emniyeti açısından izin verilmedi.

Havacılıkta olası kazaların önüne geçmek için kullanılan Ekip Kaynak Yönetimi (CRM) konusunda eğitmenlik yapan Yusuf Sezai Turan, aktif uçuculuk hayatını kazasız bir şekilde noktalamanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, "Bu uçuştan sonra içime bir hüzün çöktü. Bunun nedeni siz değerli arkadaşlarımdan ayrılmak. İki vekilim aranızda olacak. Hepinize önce emniyetli ve sağlıklı görevler diliyorum" diye konuştu.