AirAsia ve Firefly havayollarında görev alan hostesler üniformaları sebebiyle dikkatleri üzerine çekti.
2 / 118

Bir senatöre göre, güzel hosteslerin kıyafetleri çok açık. Bu sebeple de yolcuların dikkatini çekiyorlar.
3 / 118

Malezya senatosu Abdullah Mat Yasim, hosteslerin kıyafetlerinin ülkenin İslami köklerini yansıtmadığını savunuyor.
4 / 118

Ülkenin kültürüne ters düşen kıyafetleri eleştiren politikacılar, üniformaların şeriata uyumlu giyinmeleri gerektiğini savunuyor.
5 / 118

6 / 118

Konu ile ilgili açıklama yapan senatör, 'Malezya'nın kültürel kimliği İslam'dır. Ülkemizin İslami bir ülke olmasından gurur duyuyoruz. Ancak uçuk hosteslerimizin cinsel kimliklerini öne çıkaracak saygısız giysiler giyinmesi turistlerde yanlış izlenim bırakacaktır. Hükümetin, Malezya'yı güçlü Doğu değerlerine sahip bir Müslüman ülke olarak tasvir edecek yeni üniforma kulları sunma vakti geldi.' dedi.
7 / 118

Daha önceden de VietJet firmasının hosteslerine bikini giydirmesi dünya gündemine oturmuştu.
8 / 118

9 / 118

10 / 118

11 / 118

12 / 118

13 / 118

14 / 118

15 / 118

16 / 118

17 / 118

18 / 118

19 / 118

20 / 118

21 / 118
BİKİNİLİ HOSTES DÖNEMİ
BİKİNİLİ HOSTES DÖNEMİ
Bir düşünün, bindiğiniz uçaktaki hosteslerin hepsi bikinili. Kulağa tuhaf gelse de Vietnam merkezli VietJet Havayolları da tam olarak bunu yaptı.
22 / 118
CEO’su 3 ay içinde 1 milyar dolar pazar oluşacağını söylüyor
CEO’su 3 ay içinde 1 milyar dolar pazar oluşacağını söylüyor
Nguyen Thi Phuong Thao, havayolunun yüzde 95'lik hissesine sahip. Nguyen, kabin ekibine renkli bikiniler giydirmeye karar verdi ve bu hareket onu başarıya ulaştırdı.
23 / 118

Kendisi artık Vietnam'ın ilk kendini yetiştiren milyarder kadını.
24 / 118
PAZARDA ÖZGÜNLÜĞÜ YAKALADI
 PAZARDA ÖZGÜNLÜĞÜ YAKALADI
İlk milyon dolarını 21 yaşında Moskova’da finans ve ekonomi okurken, faks makinası satarak başlayan Thao’nun amacı, iş kadını olarak pazarda özgünlüğü yakalamak.
25 / 118

İnsanların havayoluyla bikiniyi kafalarında eşleştirip eşleştirmemelerini değil, mutlu olup olmadıklarını önemseyen havayolu CEO’su çok konuşulacağa benziyor.
26 / 118

Nguyen ve şirketi artık dünya liderleri tarafından biliniyor. 2011'de kurulan havayolları o zamandan beri büyümekte. Şirketin 38 uçağı var. Yurt içinde 23, yurt dışında 10 farklı yere uçuyorlar.
27 / 118
DÜNYA GÜNDEMİNE OTURDU
DÜNYA GÜNDEMİNE OTURDU
İnsanların havayolu ile bikiniyi kafalarında eşleştirmeleri değil, mutlu olup olmadıkları önemlidir diyen Nguyen Thi Phuong Thao’nun “Bikini Havayolları” denilen VietJet Air’I şimdiden dünya gündemine oturdu.
28 / 118

29 / 118

30 / 118

31 / 118

32 / 118
Hostes olmak o kadar da kolay değil
Hostes olmak o kadar da kolay değil
Modern bir uçakla seyahat etmek, br sürü yeni insanla tanışmak ve yüksek bir maaşa sahip olmak. Kulağa çok hoş geliyor, değil mi? Ancak hostes olmak istediği çok daha fazlasını gerektiriyor. Uçuşlarımızın güvenli ve rahat olmasını sağlayan genç kadınlar, işlerini yaparken birçok kritere uymak zorunda. İşte havayollarının uçuş görevlileri için istediği en sıradışı istekler... Hostes olabilmenin şartları her geçen yıl daha da artıyor. Bunun için hostes eğitimi askeri eğitime daha çok benziyor. Örneğin, işe alımlara katılan bir hostes adayı kafasında şişe ve bacakları arasındaki bir kağıtla yürüyebilmek zorunda. Bu her havayolunun şartı arasında değil ancak, Çin Güney Havayolları hostesleri böyle bir sınavdan geçiriyor.
33 / 118
Kung fu eğitimi
 Kung fu eğitimi
İnsanlar her zaman bir uçakta iyi davranmazlar ve bazılarını sakinleştirmek için çaba gerekebilir. Dahası, bir suçlunun uçağa sızma olasılığı oldukça yüksek. Bu nedenle Hong Kong Havayolları hostesleri kung fu eğitimi almak zorunda.
34 / 118
Burun, kulak veya koltuk altı tüyü
 Burun, kulak veya koltuk altı tüyü
American Airlines hostesleri daima koltuk altı, burun ve kulaklarındaki tüyleri aldırmak zorunda.
35 / 118
Yaş sınırı
Yaş sınırı
Çoğu havayolunun, hosteslik için katı yaş sınırlamaları yok. Ancak, Amerikan şirketi Delta Air Lines sadece 25 yaşın altındaki kişileri tercih ediyor.
36 / 118
Kalça boyutu
Kalça boyutu
Bu Fransız şirketi Aigle Azur'un kullandığı bir sistem. Uçuş görevlilerinin ''mükemmel'' kalça ebatı 100 cm olması gerekiyor.
37 / 118
Kilo ağırlığı
 Kilo ağırlığı
Hosteslerin mükemmel bir vücuda sahip olması ya da olmaması havayolu şirketlerini ilgilendirmiyor. Ancak, ağırlıklarının vücut ağırlığının yüksekliğine orantılı olması gerekir.
38 / 118
Boy uzunluğu
 Boy uzunluğu
Her havayolu şirketinin kendi gereksinimleri vardır ancak ortalama olarak bir hostes olmak için bir kadın 158 cm ila 188 cm arasında olmalıdır.
39 / 118
Tırnakların kısa olması gerekiyor
  Tırnakların kısa olması gerekiyor
Birçok havayolunda hosteslerin uzun tırnaklı olması yasak! Örneğin Hawai Havayolları, tırnak uzunluğunu 3 mm olarak belirlemiş.
40 / 118
Yüzde doğum lekesi olmamalı
 Yüzde doğum lekesi olmamalı
Bazı havayollarının istekleri arasında hosteslerin yüzünde doğum lekesi olmaması şartı da var.
41 / 118
Güçlü olmak zorundalar
 Güçlü olmak zorundalar
Hostesler genellikle yolcuların çantalarını tavandaki özel bölmelere yerleştirmelerine yardımcı olmak zorundadır. Bagaj bazen oldukça ağır olabildiğinden, bu yüzden yeterince güçlü olmalılar. Yeni Zelanda Air, uçuş görevlilerinin 10 kiloya kadar kaldırmalarını istiyor.
42 / 118
Vahşi yaşamda nasıl kalınır?
 Vahşi yaşamda nasıl kalınır?
Bir uçağın vahşi doğada olması durumunda, Brezilya şirketi TAM Airlines, işçilerine özel ormanda hayatta kalma ve oryantasyon kursları düzenliyor.
43 / 118
Dövme ve piercing yasak
Dövme ve piercing yasak
Birçok hava yolu şirketi, uçuş görevlilerinin, göze çarpan dövme yapmamalarını ve piercing takmamalarını talep ediyor.
44 / 118
Kısa saç
Kısa saç
Çoğu havayolu şirketi işlerin aksamaması için hosteslere kısa saç zorunluluğu getiriyor. British Airways, çalışanlarının saçlarının omuz hizasını geçmeme şartı koyuyor.
45 / 118
Yüzme yeteneği
 Yüzme yeteneği
Ryanair gibi bir çok havayolunda, hosteslerin en az 20 metre yüzebiliyor olması gerekiyor. British Airways'te ise bu oran en az 50 m. Bu acil bir iniş durumunda oldukça önemli bir etken.
46 / 118
Uçmuş bunlar! Uçakta skandal görüntüler
Uçmuş bunlar!  Uçakta skandal görüntüler
Dünyanın en büyük havayolu şirketleri arasında gösterilen Qatar Airways'ın uçağında çekilen fotoğraflar gündeme bomba gibi düştü. Dünyanın en iyi havayolları şirketleri arasında gösterilen Qatar Airways'ın uçuş sırasında kabin personeline ait uygunsuz 3 fotoğrafı ortaya çıktı.
47 / 118
Uçmuş bunlar! Uçakta skandal görüntüler
Uçmuş bunlar!  Uçakta skandal görüntüler
Uçuş sırasında çekildiği sanılan fotoğraflarda, biri erkek biri kadın iki kabin memurunun seviştiği görüldü. Qatar Airways kabin memurlarının uçak içerisinde çekindiği uygunsuz pozların yayınlanmasının ardından, Körfez şirketinden açıklama geldi. Qatar Airways'ten yapılan açıklamada fotoğrafların eski olduğu ve personellerin işlerine son verildiği belirtildi.
48 / 118
Uçmuş bunlar! Uçakta skandal görüntüler
Uçmuş bunlar!  Uçakta skandal görüntüler
Qatar Airways kabin görevlisi olarak görünen bazı kişilerin uygun olmayan fotoğraflarının sosyal medyada görüntülendiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bu fotoğrafların pek çok kişi tarafından görüldüğünü, endişe ve üzüntü yarattığını anlıyoruz, zira bu uygunsuz ve kabul edilemez davranışlar halen havayolumuzda çalışmakta olan kabin görevlileriyle ilişkilendirilmektedir. Bu fotoğraflar eskidir, 2013 sonuyla 2014 yılı başları arasında yayınlanmış ve dikkatimize çarpmıştır. O dönemde havayolu kendi iç araştırmalarını yapmış ve bunun sonucunda bu kişilerin işlerine son verilmiştir.

Bu pozlar sosyal medyada bir çılgınlığa dönüştü