Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'dan da flaş açıklamalar geldi. İstanbul'daki projeler hakkında bilgi veren Ahmet Arslan, 3. havaalanına geçişin nasıl olacağını da anlattı. Yeni havaalanı geçişin 1 günde yapılacağını açıklayan Ahmet Arslan, 3. havaalanın ismiyle ilgili sorulara ise ketum yaklaştı. 3. havalimanına isim olarak ‘Recep Tayyip Erdoğan’ da dahil bir çok öneri olduğunu ifade eden Arslan, “Madem Atatürk havaalanı kapanıyor, neden 3. Havalimanı Atatürk ismiyle devam edilmiyor” sorusuna da “Edilmeyecek diye bir karar yok. Bir çok isim önerisi var. O gün geldiğinde mutabık kalınan bir isimde karar kılınacak” yanıtını verdi

ATATÜRK HAVAALANI NE OLACAK?Kamuoyunun en çok merak ettiği konulardan biri 3. havaalanı açıldıktan sonra Atatürk havaalanın akıbitenin ne olacağı. AVM yapılacağı iddialarını da dahil Atatürk havaalanın akıbetini bakana sorduk. Ahmet Arslan Atatürk havalimanına AVM yapımının söz konusu olmadığının altını bir kez dah çizdi ve 'Eğitim amaçlı uçuşlar ile VIP uçuşlar için kullanılacak. Fuarcılık alanı olarak da düzenleme yapılacak. Cumhurbaşkanımızın burası için söylediği bir söz var onun altını bir kez daha çizelim. 'Burası İstanbul'a nefes aldıracak bir yer olacak.''

Arslan, 3. havaalanına geçişin nasıl olacağını da anlattı. Yeni havaalanı geçişin 1 günde yapılacağını açıklayan Ahmet Arslan, 3. havaalanın ismiyle ilgili sorulara ise ketum yaklaştı. 3. havalimanına isim olarak ‘Recep Tayyip Erdoğan’ da dahil bir çok öneri olduğunu ifade eden Arslan, “Madem Atatürk havaalanı kapanıyor, neden 3. Havalimanı Atatürk ismiyle devam edilmiyor” sorusuna da “Edilmeyecek diye bir karar yok. Bir çok isim önerisi var. O gün geldiğinde mutabık kalınan bir isimde karar kılınacak” yanıtını verdi.

Google'a göre İstanbul 3. Havalimanı ismi: Recep Tayyip Erdoğan İnternational Airport

İstanbul'da yapımı devam eden 3. Havalimanı'nın ismi için ilk adım Google'da atıldı. Google aramaları ve haritalarda 3. havalimanının ismi 'Recep Tayyip Erdoğan İnternational Airport' olarak adlandırıldı.

Kuzey Ormanları’na yapılan İstanbul 3. Havalimanı’nın isim tartışmaları uzun süredir gündemdeki yerini koruyor. Halen inşaat halinde olan havaalanıyla ilgili bu tartışmalara Google’dan da bir hamle geldi. Google haritalarda havaalanının adı “Recep Tayyip Erdoğan İnternational Airport” olarak gösteriliyor.

Oysa ki, AK Parti kurmayları kamuoyundan gelen tepkiler üzerine "ismi belirlendi" iddialarını ya reddetti ya da kesin bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a yapılacak 3. Havalimanı'nın isminin “Recep Tayyip Erdoğan” olacağı iddiaları üzerine, "Biz havalimanını yaparız, ondan sonra ne ad koyarlarsa koysunlar. Tayyip Bey meraklısı değil, çok da sevmiyor bu işleri. Öyle bir şey olacağını düşünmüyorum" demişti.