YUSUF ZENGİN

En güçlü pasaportlar listesi açıklandı. Türkiye listede Mikronezya ile 50. sırada yer aldı.

Pasaportunuzun gücünü dünya üzerinde kaç ülkeye vizesiz seyahat edebildiğinize bağlı olarak ölçen
Henley&Passport Index, 2018’in en güçlü pasaportlarını açıkladı. Indekse göre Türkiye Mikronezya ile 50. sırada yer aldı. Listenin ilk sırasında 177 ülkeye vizesiz girebilen Almanya pasaportu yer alırken, 176 ülkeyle Singapur ikinci sıraya oturdu. Listenin üçüncü sırasında ise 175 ülkeye vizesiz girebilen Danimarka, Finlandiya, Fransa, İtalya, Japonya, Norveç, İngiltere ve İsveç yer aldı

2018 pasaport harçları için tıklayın...

 

.

Türkiye ise, Mikronezya ile birlikte listenin 50. sırasında yer aldı. Bu iki ülke vatandaşları, 107 ülkeye vizesiz girebiliyor.

Kanada merkezli Arton Capital ise 2017 yılının açıkladığı en güçlü pasaportları endeksinde ise iki Asya ülkesinin ilk üçte yer almış ve Singapur, pasaportu ile ilk kez birinci olmuştu. Açıklanan verilere göre Singapur pasaportuna sahip olan yaklaşık 3,4 milyon kişi, 159 ülkeye vizesiz giriş hakkına sahip. 158 ülkeye vizesiz giriş hakkına sahip olan Almanya ise iki yıl sonra 2. sıraya düştü. 3. sırada yer alan bir diğer Asya ülkesi ise Güney Kore oldu. 157 ülkeye vizesiz giriş yapabilen Güney Kore pasaportu sahipleri üçüncülüğü İsveç ile paylaşıyor. İlk 20 ülke arasında Asya ülkeleri Japonya (156) ve Malezya (154) yer alıyor.