Mecbur olduğunuz seyahatler de ne yazık ki buna katlanmak zorunda olduğunuzu hissedebilirsiniz. Artık böyle bir zorunluluk hissetmenize gerek yoktur. Sizlere bu konuda mükemmel bir haberimiz var. Evcil hayvanlarınızı yanınıza alarak seyahat edebilme imkanını sağlayan tek firma Sunexpress havayollarıdır. Bu sayede sizler de minik dostlarınızı uçağın içerisine alarak yolculuk yapabilirsiniz. Hayvanların da haklarını koruyan bu havayolu firması atmış olduğu bu adım ile gönüllerde bir kez taht kurmaya başarmıştır. Bu konu hakkındaki bütün detaylar için yazımızın devamını okuyarak tam anlamda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yolculuk Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Sunexpress sunmuş olduğu bu eşsiz özellik ile hayvan dostu yolcularını bir hayli mutlu etmektedir. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken bir takım önemli detaylar söz konusudur. Öncelikle sunexpress bilet aldıktan sonra seyahat tarihinizden üç gün öncesinde firmaya evcil hayvanınızı yanınıza almak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Firma gerekli kontrolleri yaparak kapasitenin yeterli olması durumunda sizin için bu imkanı sağlayacaktır. Evcil hayvanı ile birlikte seyahat etmek isteyen yolcuların özel rezervasyon yaptırması gerekir. Bu atlanılmaması gereken önemli bir detaydır. Son anda belirtilen talepler ne yazık ki firmanın kuralları gereğince kabul edilemez. Diğer önemli detaylardan birisi de hayvanınızın seyahat edebilme açısından sorunsuz olduğunu belirten onaylı kimliğinin olması gerekir. Aynı zamanda bütün aşılarının eksiksiz ve tam yapılmış olma şartı da uçak seyahatlerinde zorunlu tutulur. Yolculuk esnasında oluşabilecek her türlü olumsuz durumdan siz sorumlu olursunuz. Yalnızca yolcuların sorumluluğu dahilindeki hayvanlar uçağa kabul edilebilmektedir. Sahibi olmayan hiçbir hayvan uçağa alınmamaktadır. Evcil hayvanları olan yolcuların beraberinde getirecekleri minik dostları için de belirli bir ücret ödemeleri gerekmektedir. Her seyahat seferi için belirli sayıda evcil hayvan kabul edilmektedir. Bu kural diğer yolcuların haklarını korumak adına alınmış bir karadır.

Yolculuk İçin Önemli Detaylar

Evcil hayvanınız ile seyahat edebilmeniz için sıvı sızdırmayan ve hava alan özel kutulara koyulması gerekir. Uçağa alınan evcil hayvanlar yolcuların kucağında taşınamaz. Onlar için hazırlanan özel bölümlerde belirtilen şartlardaki kutularda durmak zorundadır. Yanınıza almak istediğiniz evcil hayvanınızın 8 kilodan fazla olmaması gerekir. Yurtdışı seyahatlerinizde evcil hayvanınızın da pasaportu olması gerekir. Uluslararası geçerliliğe sahip bu pasaportun yetkili kurum tarafından verilmiş olması önemlidir. Bu pasaportu uçak içerisinde de gösterme zorunluluğunuz vardır. Yine hatırlatmak gerekirse sunexpress uçak biletinizi alırken evcil hayvanınız için ekstra ücret ödemeniz gerekir.