YUSUF ZENGİN

Trabzon Havalimanı’na inişi sonrası pistten çıkan Pegasus Havayolları’na ait uçakla ilgi Cumhuriyet Başsavcılığı dahil birçok kurum ve kuruluş soruşturma başlattı.

Trabzon Havalimanı’na inişinde pist başında manevra yaparken kontrolden çıkarak kaza-kırıma uğrayan Pegasus uçağı ile ilgili inceleme başlatıldı. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yanı sıra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ Genel Müdürlüğü de olayla ilgili soruşturma başlattı. Olayla ilgili kaza-kırım ekibinin yapacağı detaylı incelemenin ardından kazanın pilotaj mı ya da diğer nedenlerden miş kaynaklandığı ortaya çıkarılacak.

Bu arada Pegasus Havayolları yetkilileri de, sabah saatlerinde Trabzon’a gelerek kazayla ilgili inceleme başlattı. Ankara-Trabzon seferini yapan Pegasus’a ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının dün saat 23.30 sıralarında Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada pist başında manevra yaparken, henüz belirlenemeyen nedenle kontrolden çıkmıştı. İşte o kazanın ardından Pegasus yetkilileri, sabah saatlerinde Trabzon’a gelerek kazayla ilgili inceleme başlattı.

Trabzon’a gelmek için havayolu ile Ordu-Giresun Havalimanı’na buradan da sabah saatlerinde kara yolu ile Trabzon’a gelen heyet, pilot ve kabin ekibi ile görüştükten sonra uçağın pistten çıktığı alanda ve uçakta incelemelerde bulundu. Uçakta yolcuların özel eşyalarının bir çoğunun baş üstü bagajlarında bulunduğu, valizlerinin de uçağın bagaj kısmında yer aldığı belirlendi. Ayrıca uçağın bulunduğu bölgeden nasıl çıkartılacağı ile ilgili teknik çalışma başlatıldığı ve bu çalışma sonrasında söz konusu uçağın gövdesinin bulunduğu yerden nasıl çıkartılacağı ile ilgili bir rapor hazırlanacağı öğrenildi.