YUSUF ZENGİN

Pegasus Havayolları’nın, Ankara-Trabzon seferini yapan yolcu uçağının Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada pistten çıkmasıyla sonuçlanan kazayla ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Trabzon’da yaşanan talihsiz olayda uçağın bir motorunun koparak denize düştüğü ortaya çıkmıştı. Sigortacı Gazetesi’nin edindiği bilgilere göre, Boeing 737-800 tipi uçağın gövdesi ağır hasarlı ve yurt dışındaki bir sigorta şirketi tarafından sigortalanmış. Sorumluluk sigortası ise yurt içinden bir sigorta şirketi tarafından yapılmış.

HAFRİYAT TOPRAĞI MUCİZESİ!

Pegasus Havayolları’nın Ankara-Trabzon seferini yaptığı sırada pistten çıkan uçağına ilişkin ilginç bir ayrıntı daha ulaşıldı. Pist sonunda dönüş yaparken (back track) sol tarafa doğru kayarak pistten çıkan uçak, denize birkaç metre mesafede toprak zemine saplanarak durabildi.
162 yolcu ile mürettebatı da ölümün eşiğine getiren kaza sonrası büyük bir faciayı pistin hemen yanına dökülen hafriyat toprağı önledi. Havalimanındaki pistin genişletme ve uçakların rahat dönüş yapabilmesi için cep oluşturma çalışmaları sırasında çıkarılan toprağın, bir süre önce uçağın pistten çıktığı noktaya döküldüğü ve uçağın hızla denize ulaşmasını o hafriyatın engellediği belirlendi.

PİLOTLAR ALKOLLÜ DEĞİLDİ!

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında uçağın mürettebatının ifadelerinde de ilginç ayrıntılara ulaşıldı. Pilotların ifadesinde, “Uçak normal iniş yaptı ama manevra yaparken birden sağ motor hızlandı ve uçak sol tarafa gitti” dediği öğrenildi.
Pilotların savcılık ifadesinde ise detaylar şöyle;

Ankara’dan havalanan uçak Trabzon havalimanına yaklaşma yaptı ve uçağı kullanan birinci pilot uçağı indirip yavaşlattı. Uçağı park etmek üzere ikinci pilot devreye girdikten sonra pist sonunda uçak manevra yapacakken sağ motor aniden hızlandı ve uçağı dönmeye çalıştığı yönün aksine denize doğru savurdu.

İfadesinde uçağın motorunun bilinmeyen bir nedenden dolayı aniden hızlanarak deniz tarafından pistten çıktığını söyleyen pilot, “Uçak normal inişini yaptı. Pistin sonuna gelince sağa bir manevra vardı. Tam manevra yapılacağı sırada uçağın sağ motoru hızlanıp çalışmaya başladı. Uçak sağa gitmesi gerekirken bu motorun etkisiyle bir anda sola gitmeye başladı ve deniz yönünde aşağı düştü” dediği öğrenildi.

Öte yandan, pilotların alkol muayenesi yapıldığı ve herhangi bir alkol izine rastlanmadığı belirlendi. Uçağın pistten çıkarak denize 25 metre kala durmasının ardından sağ motor uçaktan koparak denize düşmüştü. Uçağın içinden alınan CVR (Cockpit Voice Recorder) ve FDR (Flight Data Recorder) üzerinde incelemelerin sürdüğü bilgisine ulaşıldı.