Habertürk’ün sivri dilli köşe yazarı Oray Eğin, Hürriyet Gazetesi’nin Trabzon’da pistten uçağı çıkan Pegasus Havayolları’nı nasıl korumaya çalıştığını yakın plana almış.
Habertürk’te yayınlanan o ilginç analiz yazası ise şöyle:
Bu haberin altında ne yatıyor?
PEGASUS uçağı pistten çıktıktan sonra Hürriyet’in haberi nasıl verdiği iletişim fakültelerinde bir “çerçeveleme” egzersizi olarak incelemeye değer.

14 Ocak tarihli ilk haberde öne çıkan bazı unsurlar:

- Uçağın denize 25 metre kala yamaca saplandığı o ürkütücü kare“mucizenin fotoğrafı” olarak sunulmuş.

- Haberin girişinde uçağın “belirlenemeyen nedenle” kontrolden çıktığı söyleniyor, devamında ise Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden bir profesöre dayanılarak sorunlu pistin zeminine vurgu yapılıyor.

- Haberde pilotlara alkol testi yapıldığı ve alkollü olmadıkları vurgulanıyor. Ayrıca pilotun ifadesine de geniş olarak yer veriliyor. Pilot normal inişi gerçekleştirdiklerini, hızlarını azalttıklarını, tam manevra yapacağı sırada“bilemediğimiz bir nedenden” ötürü sağ motorun aniden hız aldığını anlatıyor. Pilotların yolcuları tahliye etmesine yardımcı olmaları, rutin anonsları yapmalarıyla sürüyor haber. Kabin ekibinin de verdiği ifadede yolcuları sakinleştirdikleri yer alıyor.

SORUN ZEMİN

Ertesi gün “Sağ motor koptu” başlığıyla Trabzon’daki kaza haberine devam ediyor gazete:

- Bu sefer pilotun adı var. 41 yıllık tecrübeli bir pilot olduğu da vurgulanıyor.

- Pilot dünkü ifadesinde söylediklerini biraz daha ayrıntıyla tekrar ediyor:“Normal bir iniş gerçekleştirdikten sonra uçak durmadı, uçak durmayınca kontrol otomatik olarak bana geçti. Fren yaptım, uçak sol tarafa yöneldi, bir kez daha fren yapınca uçak sol taraftan pistten çıktı.” Kazanın ardından hemen yardım istediğini de vurguluyor.

- Yardımcı pilot zeminin ıslak oluşuyla uçağın yavaşlamadığını ekliyor. Bu bilgi bir gün önce KTÜ öğretim üyesinin kazanın zeminden kaynaklanabileceği ihtimalini de destekliyor.

YAZILMAYAN İHTİMAL

Pegasus haberini sadece Hürriyet’ten okuyan biri, uçak firmasının herhangi bir sorumluluğu olmadığını, pilotların ellerinden geleni yaptığını, sorunun Trabzon Havalimanı’nın pistinde olduğu kanaatine sahip oluyor.

Dünkü Habertürk’e konuşan ve Trabzon’u iyi bilen bir başka pilot ise Hürriyet’in haberinde yer almayan bir ihtimalden söz ediyor: “Kaptan yanlışlıkla reverse kapatacağım diye gaz kolunu tam ileri itmiş olabilir. Hiçbir motor kendi kendine gaz açmaz. Reverse arızası da olabilir. Reverse kapatırken gazı full açmış da olabilirler.” Evet, hava şartları, Trabzon Havalimanı’nın tehlikeli bir pist oluşu da etkenler dahilinde. Sonuçta bu kazanın bir gerekçesi var, “bilinmeyen bir neden”değil, gizemli bir kaza da değil. Detaylı incelemenin bitmesi zaman alacak. Asıl gerekçeyi öğrenene kadar Hürriyet’in önceliği ise haberlerde uçak firmasına zarar vermemek.

Peki neden? Bu da günün bilmecesi olsun.