YUSUF ZENGİN

Kabin memurları (hostes), İş Kanunu’na dahil edilmeleri amacıyla imza kampanyası başlattı.

Gençlerin hayali olan kabin memurluğu, en gözde meslekler arasında yerini alırken, iş yoğunluğu nedeniyle ‘büyük bir yorgunluk ve stres yaşayan’ kabin memurları ise ‘yasal güvencelerinin’ olmadığı gerekçesiyle çok dertli. “Her daim kovulma korkusu yaşayan uçuş ekipleri, şirketlerin altında fiziksel ve psikolojik olarak ezilmektedir.” diyen hostesler, mesleki tanım olarak İş Kanunu haklarından tam olarak faydalanmak amacıyla change.org’da imza kampanyası başlatıp destek istedi.

İşte başlatılan kampanyanın açıklaması:

İŞ KANUNU TÜM ÇALIŞANLARIN HAKKIDIR!

KENDİ EMNİYETİN İÇİN HOSTESİNE SAHİP ÇIK!

Halk dilinde Hosteslik, kendi içinde ise Kabin Memurluğu olarak adlandırılan bir meslek sahibi olarak, sizlere uğradığımız haksızlığı anlatmak ve tüm meslektaşlarım için desteğinizi istemekteyim.

Öncelikle kabin memurlarının, herkesin bilmediği bir kaç özelliğini vurgulamak isterim.

Her birimiz iyi derece İngilizce ve bir çoğumuz ikinci yabancı dil sahibiyiz. % 90 ımız üniversite mezunu.
Her birimiz ileri derece ilk yardım eğitim sertifikalı cankurtaranlarız. Sizlerin güvenli bir uçuş gerçekleştirmeniz için onlarca emniyet ve güvenlik prosedürlerini kendi adımız gibi ezbere biliriz. Sadece bu sene ülkemizde; 2 bebek boğulmak üzereyken, onlarca kişi kalp krizi geçirdiği sırada, yüzlercesi başka sebepler dolayısı ile kabin ekiplerinin doğru müdahalesi sonucu kurtarılmış,1 bebek Türk Hava Yolları kabin ekiplerinin gerçekleştirdiği başarılı bir doğum sonucu sağlıklı şekilde dünyaya gözlerini açmıştır. Ayrıca her gün, sizin farkına dahi varmadığınız olayların uçuş ekipleri tarafından önlenmesi sonucu ile hayatlarınız ve hayatlarımız kurtarılmaktadır.

Bunların yanında verdiğimiz servis hizmeti ise Cabası...

Tüm bunlara rağmen; bizim meslek olarak seçtiğimiz bu özel iş, Devlet nazarında gerçek bir iş olarak görülmemekte ve bu sebeple tüm çalışanların sahip olduğu İŞ KANUNU hakları, biz uçucu personeli kapsamamaktadır.

Bizler BORÇLAR KANUNU diye adlandırılan,çalışanına hiç bir özlük hakkı tanımayan bir kanuna tabi durumdayız.

Şirketler, Borçlar Kanununun kendilerine tanıdığı yetki ile HİÇ BİR SEBEP GÖSTERMEDEN, HİÇ BİR TAZMİNAT hakkı doğmadan işinize son verebilmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda bir havayolu şirketi; bir otele davet ettiği yüzlerce uçuş personelinin işine, toplantı halindeyken son vermiş ve işten atılanların hiç biri hiç bir yasal hak iddaa edemedikleri gibi avukat ve mahkeme masrafları ödemek zorunda kalmışlardır.

İş bu sebeple her daim kovulma korkusu yaşayan uçuş ekipleri, şirketlerin altında fiziksel ve psikolojik olarak ezilmektedir.

YASAL ELDEN MOBBİNG UYGULANMAKTADIR !

HER GEÇEN GÜN UÇUŞ EMNİYETİ TEHLİKEYE DÜŞMEKTEDİR !

KENDİ EMNİYETİN İÇİN HOSTESİNE SAHİP ÇIK !

İŞ KANUNU TÜM ÇALIŞANLARIN HAKKIDIR !