YUSUF ZENGİN

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı gümrük muhafaza memurları, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 840 kaçakçılık olayını önleyerek 102 milyon Lira değerinde kaçak eşyaya el koydu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yasa dışı ticaret ve kaçakçılığın terörizm gibi suçlara finansman sağlamasını engellemek amacıyla kararlı mücadele yürüttüklerini söyledi. Kamu gelirlerinde ciddi kayba yol açan, haksız rekabete, gelir dağılımında adaletsizliğe ve iç ekonomide dengesizliğe sebep olan kaçakçılığın, ekonomik kalkınmanın önündeki en büyük engellerden biri olduğuna işaret eden Tüfenkci, kaçakçılıkla mücadelede, uzman personel eliyle ileri teknolojiye sahip her türlü donanımı etkin olarak kullandıklarını bildirdi.

Bu kapsamda, geçen yıl ciddi mesafe katettiklerini vurgulayan Tüfenkci, şöyle konuştu: Son 5 yılda 270 milyon lira yatırım gerçekleştirerek teknik kapasite bakımından dünyada sayılı gümrük idareleri arasına girdik. Geçen yıl 6 bin 90 olayda 1 milyar 602 milyon liralık ticari eşya, 893 milyon liralık uyuşturucu madde olmak üzere 2 milyar 495 milyon liralık kaçakçılığı engelledik. Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Özel Ekibi’nin çalışmaları neticesinde 1 milyar 250 milyon liralık akaryakıt usulsüzlüğünü ortaya çıkardık. Kaçakçılık tutarıyla 2 bin 500 okul, 3 bin hastane, 160 silahlı insansız hava aracı (İHA) ve 57 Altay tankının finansmanı sağlanabiliyor.

102 MİLYON TL’LİK KAÇAK EŞYA YAKALANDI

Atatürk Havalimanı Yolcu Salonu Gümrük Müdürü İdris Çalık ise geçen yıl 840 kaçakçılık olayının önlendiğini ifade ederek, 102 milyon lira değerinde kaçak eşyaya el konulduğunu söyledi. Kaçak eşya yakalama oranını yüzde 92 oranında artırdıklarına dikkat çeken Çalık, uyuşturucu maddelerin yurda girişini engellemek için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü dile getirdi. Çalık, geçen yıl 3 bin 137 cep telefonunun kaçak şekilde yurda sokulmasına engel olduklarını ve 520 telefonunun ise tasfiyeye tabi tutulduğunu bildirdi. Çalık ayrıca Bölge Müdürlüğü’nün geçen yıl akaryakıt, uyuşturucu, tekel maddesi, tıbbi malzeme ve ticari eşya kaçakçılığı kapsamında bin 802 olaya müdahale ettiğini ifade ederek, toplamda 800 milyon lira değerinde kaçak eşyaya el konulduğunu ve uyuşturucu yakalamalarında bir önceki yıla göre de yüzde 385 oranında artış sağlandığını sözlerine ekledi.