Asiana Havayolları’nda görevli kabin memurunun (hostes) servis sırasında yolcunun üzerine sıcak çorba dökmesi sonrası şirket, mahkemece 136 bin dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Yonhap Haber Ajansı’nda yer alan habere göre olay 17 Mart 2014’te Asiana’nın Seul-Paris seferini yapan uçağında yaşandı. Asiana Havayolları’nın uçuş görevlisi soy isminin Chang olduğu açıklanan kadın yolcunun üzerine kazara ikram sırasında sıcak çorba döktü. Sıcak çorba yüzünden kadın yolcunun karın, kalça ve mahrem yerlerinde ikinci ve üçüncü derece yanık oluştu.

Uçakta yanıkları gidermek için acil ihtiyaç malzemeleri bulunmadığını ileri süren kadın yolcu, 2 milyon dolar tazminat talebiyle olayı mahkemeye taşıdı. Mahkemede model olarak çalıştığını ve yanıkların deri transferi olsa bile tam olarak iyileşmesinin 10 yıl süreceğini dile getiren kadın, mahrem yerindeki yanık yüzünden evlenmesinin ve doğum yapmasının da zor olacağını ileri sürdü.

Kadın yolcunun, servis yapan hostese çarptığı için kazanın yaşandığını savunan havayolu ise uçakta acil ihtiyaç malzemeleri bulunmadığı iddialarını yalanladı ve kaza sonrası bir doktorun kadına hemen yardımcı olduğunu belirtti. Tarafları dinleyen Seul Bölge Mahkemesi, 4 yıl süren davayı karara bağladı ve kadın yolcuya 104 bin dolar tazminat ödenmesine hükmetti.