Atatürk Havalimanı 10 yıllık dönemde uçuş ağını yüzde 591 artırarak Avrupa’nın en hızlısı oldu. Avrupa’da hub bağlantı sayısı en fazla 20 havalimanı sıralamasında 9 basamak atladı. Heathrow’u geçip 4’üncü sıraya yükseldi.

Türkiye uçuş ağını 10 yıllık dönemde yüzde 591 büyüterek artış oranı bakımından  Avrupa’da 1’inci, dünyada 7’nci sıraya yükseldi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrupa Havalimanları Konseyi’nin (ACI) Havaalanı Hub Bağlantı Raporu’nun açıklandığını belirterek, Atatürk Havalimanı’nın küresel hub bağlantısında dünyanın en hızlı büyüyen 20 havalimanı içinde 7’nci sıraya yükseldiğini söyledi.

2007-2017 dönemindeki hub bağlantı artışlarına göre yapılan analizde, Atatürk Havalimanı’nın yüzde 591 artışla Avrupa’da 1’inci ve dünya genelinde ilk 10’a giren tek Avrupa havalimanı olduğunu vurgulayan Arslan, sıralamada  Moskova’nın 12’nci, Lizbon’un 14’üncü, Brüksel’in 20’nci sırada yer aldığını söyledi. Arslan, Avrupa’da bağlantı sayısı en fazla 20 havalimanı sıralamasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nın 4’üncü sıraya yükseldiğine dikkati çekti.

9 basamak yükseldi

Atatürk Havalimanı’nın;  Frankfurt, Amsterdam,  Paris Charles De Gaulle havalimanlarının ardından sıralamada yerini aldığına işaret eden Arslan, 5’inci sırada Heathrow Havalimanı’nın bulunduğunu kaydetti.

Atatürk Havalimanı’nın yüzde 591 ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen hub’ı olduğu için 2007’de 13’üncü sırada iken 10 yılda 9 basamak yükseldiğini vurgulayan Arslan, “Doğrudan bağlantılı uçuşlarda 2007’de Avrupa’da 20’nci sırada olan Atatürk Havalimanı, 2017’de 5’inci sıraya yükselirken, 10 yıllık süreçte yüzde 118’lik artışla Avrupa’da doğrudan uçuşlarını en fazla geliştiren havalimanı oldu”  diye konuştu.

THY’nin hub payı 6’ya katlandı

Türkiye’nin bağlantı stratejisiyle ilgili ACI raporunda detaylı bir analiz yapıldığını belirten Bakan Ahmet Arslan, raporda Türk Hava Yolları (THY) bağlantılarının ayrı bir kategoride değerlendirildiğini ve Körfez ülkeleri ile  THY’nin Avrupa’nın hub bağlantılarına olan etkilerinin mercek altına alındığını söyledi. Arslan, Avrupa’dan dünyanın diğer bölgelerine aktarmalı bağlantılarda 2007’de pazarda yüzde 0.6 pay sahibi olan THY’nin 2017’de bu oranı yüzde 3.6’ya yükselttiğine dikkati çekti. Arslan, Avrupa’dan Asya’ya yapılan bağlantılı uçuşlarda THY’nin 10 yıl içinde pazardaki payını yüzde 1.1’den yüzde 4.6’ya çıkardığını ifade etti. Raporda, Türkiye’nin Avrupa uçuş bağlantılarında 2017’de bir miktar azalma yaşandığına yer verildiğini aktaran Bakan Arslan, 15  Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi, Türkiye’nin havacılıkta yakaladığı büyümeyi engellemek için yapılan saldırılar, dizüstü bilgisayar yasağı ve tüm korumacı politikalara rağmen sivil havacılıkta büyümeyi sürdürdüklerini kaydetti.